Facebook Google+ Twitter

Francja znosi monopol kolejowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-13 20:28

Od dzisiaj we Francji przestaje częściowo obowiązywać monopol kolei państwowych na przewozy pociągami osobowymi. Na razie jest to zmiana czysto teoretyczna, ale włoskie koleje przygotowują się już do walki o francuskich pasażerów.

Wolna konkurencja w kolejowym ruchu pasażerskim dotyczy na razie tylko tras międzynarodowych. Rynek ten został otwarty na żądanie Brukseli.

Dyrekcja francuskich kolei państwowych SNCF oświadczyła, że jak na razie na horyzoncie nie widać jeszcze konkurentów. Wcześniej o zamiarach rozszerzenia swojej działalności na Francję mówiły między innymi niemieckie koleje Deutsche Bahn, a także linie lotnicze Air France i Virgin. Ci potencjalni konkurenci nie są jednak jeszcze gotowi. Do rychłego ataku na Francję przygotowuje się natomiast włoska kompania Trenitalia.

Przez jakiś czas wejściem na francuski rynek interesowała się też niewielka niemiecka firma. Gdy się ona szybko wycofała, we Francji pojawiło się podejrzenie, że była ona w rzeczywistości „podstawiona" przez Komisję Europejską, która chciała w ten nietypowy sposób sprawdzić „od środka", czy liberalizacja rynku jest realna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.