Facebook Google+ Twitter

François Barry Delongchamps odznaczył toruńskiego naukowca

Ambasador Republiki Francji w Polsce - François Barry Delongchamps przyjechał do Torunia. Podczas wizyty odznaczył dr Andrzeja Nieuważnego Palmami Akademickimi a także spotkał się z prezydentem miasta Michałem Zaleskim.

Francois Barry Delongchamps podczas prywatnego spotkania z prezydentem Torunia / Fot. Łukasz KołtackiFrançois Barry Delongchamps wręczył dr Andrzejowi Nieuważnemu wysokie odznaczenie, założonej w 1635 r. Akademii Francuskiej - Palmy Akademickie (Ordre des Palmes AcadÚmiques). Jest to jedno z najstarszych odznaczeń cywilnych we Francji, ustanowione przez cesarza Napoleona I na początku XIX wieku. Wręcza się je zaledwie dwa razy do roku twórcom, jak i uczonym o wielkim dorobku w zakresie nauki, oświaty i promowania francuskiej kultury.

Dr Andrzej Nieuważny to urodzony w 1960 roku specjalista w dziedzinie historii Francji, ze szczególnym uwzględnieniem epoki napoleońskiej. Jest członkiem Centre d'Etudes du Monde Russe, SoviÚtique et Post-SoviÚtique przy Ecole Hautes Etudes en Science Sociales w Paryżu.

Dr Andrzej Nieuważny po odznaczeniu Palmami Akademickimi / Fot. Łukasz KołtackiPracuje w Zakładzie Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Interesuje się głównie dziejami Europy Środkowej oraz stosunkami Polski i Francji, wojskowością i tajnymi służbami na przełomie XIX i XX wieku. Jego dorobek naukowy to trzy książki: "Czasy napoleońskie", "My z Napoleonem" oraz "Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona".

Francois Barry Delongchamps i dr Andrzej Nieuważny (uroczystość w Collegium Maximum) / Fot. Łukasz Kołtacki Od wielu lat jest mocno zaangażowany w Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Zorganizował m.in. w 2006 r. inscenizację historyczną, w której odtworzono wkroczenie wojsk napoleońskich do Torunia (1806 r.). Pośredniczył także w kontaktach pomiędzy Urzędem Miasta Torunia a instytucjami we Francji.

Uroczystość odznaczenia naukowca odbyła się w środę 28 stycznia 2009 r. w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wyróżnienie wręczył ambasador Francji w Polsce Francois Barry Delongchamps. 29 stycznia miało miejsce kurtuazyjne spotkanie ambasadora z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Brali w nim udział także M. Pascal Schaller - attache do spraw współpracy językowej oraz Sylvain Witkowski - zastępca do spraw współpracy kulturalnej Ambasady Francuskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.