Facebook Google+ Twitter

François Hollande spotkał się dziś z Władimirem Putinem w Moskwie

Wracając z Kazachstanu prezydent Francji zatrzymał się na krótko w Moskwie, aby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podała AFP.

Prezydent Francji Francois Hollande / Fot. https://fr.wikipedia.org/wiki/Fran%C3%A7ois_Hollande#mediaviewer/File:Fran%C3%A7ois_Hollande_%28Journ%C3%A9es_de_Nantes_2012%29.jpgPo raz pierwszy, od początku kryzysu ukraińskiego, głowa zachodniego państwa składa wizytę w Moskwie. François Hollande spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sobotę zaraz po tym, jak Kijów ogłosił nowe rozmowy pokojowe na Ukrainie. Spotkanie dwóch liderów nastąpiło w momencie największej izolacji głowy państwa rosyjskiego na arenie międzynarodowej. Zachodni przywódcy oskarżają Rosję o oddanie oliwy do ognia w konflikcie ukraińskim, który pochłonął ponad 4300 ofiar w ciągu ośmiu miesięcy.

„Musimy uniknąć budowania następnych murów, które nas podzielą. Musi nastąpić moment, gdy trzeba będzie być w stanie pokonać przeszkody i znaleźć jakieś rozwiązania”, powiedział prezydent Francois Hollande dwadzieścia pięć lat po upadku muru berlińskiego, będącego symbolem podziału Europy przez ponad dwadzieścia lat.

„Musimy znaleźć rozwiązanie razem. Jest taki czas, w którym trzeba wykorzystać okazję. Mamy ją tutaj”, powiedział szef państwa francuskiego, stojąc obok Putina, w małym salonie na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Rosyjski prezydent powiedział, ze swej strony, że „te problemy są trudne”. „Sądzę jednak, że nasze rozmowy przyniosą pozytywne wyniki. Pańska dzisiejsza wizyta, chociaż dość krótka, jest prawdziwym spotkaniem roboczym, i przyniesie dobre wyniki” - dodał.
Prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Poutine#mediaviewer/File:Vladimir_Putin_-_2006.jpg
Spotkanie panów Putina i Hollanda miało miejsce z inicjatywy francuskiej. Francuski przywódca wezwał w piątek, w czasie oficjalnej wizyty w Kazachstanie, do zaprzestania eskalacji, po przemówieniu prezydenta Rosji. Przemówienie to miało akcenty anty-zachodnie. Władimir Putin wskazał na szczególną odpowiedzialność Zachodu w tym kryzysie.

Przed przyjazdem do Moskwy, François Hollande rozmawiał z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko i z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szef państwa ukraińskiego wyraził zgodę, „co do zasad porozumienia” na negocjacje pokojowe w sprawie Ukrainy, które odbędą się we wtorek w Mińsku. Poprzednie spotkanie w stolicy Białorusi, na początku września, odbyło się z udziałem przywódców rebeliantów, przedstawicieli rosyjskich oraz urzędników Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Osiągnięte 5 września zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie, było słabo przestrzegane, a po kilku tygodniach przestało istnieć.

We wtorek, wraz z negocjacjami w Mińsku, powinno być zatwierdzone zawieszenie broni zarówno przez separatystów, jak i przez Kijów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

La... skandal!!!Oliwa do ognia???Tak to Francuski styl Awantura...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kryzys dyplomatyczny między Zachodem a Rosją jest dotkliwy dla wszystkich, nie tylko dla Rosji. Zachód ponosi również duże straty spowodowane embargiem.
Wiedzą o tym wszyscy i stąd niespodziewana wizyta Hollanda.
Ukraina na Donbas raczej nie ma już co liczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkie strony mają o wiele więcej do zyskania na kompromisie - takim, jaki jest jeszcze możliwy po tych jatkach w Donbasie i Odessie - niż na dalszym zaostrzaniu próby sił. Putin i separtyści też powinni ruszyć głową jak pozwolić Poroszence i Jaceniukowi zachować twarz. Sprawy niestety zaszły naprawdę daleko.

Odnośnie Francji Hollande właśnie dokonuje harakiri na przemyśle zbrojeniowym własnego państwa. Indie były gotowe przyjąć na uzbrojenie w roli myśliwca wielozadaniowego Rafale'a. Teraz Delhi może z łatwością ulec rosyjskiej perswazji, że nie warto stawiać na niepewnego dostawcę, MiG-35 wcale nie jest gorszy, a na dodatek ma dużą zamienialność części z użytkowanymi już przez Indie MoG-29 i MiG-34.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znalazłam jeszcze takie informacje: „Kryzys dyplomatyczny między Zachodem i Rosją jest podwójnie dotkliwy dla Francji, dotyczy bowiem innej drażliwej kwestii: odmowy dostarczenia okrętów Mistral przez Hollanda. Francja zapowiedziała, że nie dostarczy okrętów, dopóki sytuacja na Ukrainie się nie zmieni. Zapytany przez AFP w piątek w tej sprawie, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow okazał irytację i powiedział: „To jest kwestia reputacji Francji. Francja musi wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy”…
We Francji jest kryzys. Hollande ma kłopoty u siebie. Podreperowałby swój wizerunek, gdyby sfinalizował sprawę z Mistralami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedna i druga strona tej nieszczęsnej wojny domowej już ledwie zipie w uściskach srogiej zimy. Może wreszcei pójdą po rozum do głowy. Ukraina musi odpuścić sobie Donbas tak jak Francja w latach 1961-62 swoje departamenty afrykańskie. Bez tego wykrwawi się (przede wszystkim finansowo oraz energetycznie) i zaszamoce w wewnętrznych porachunkach na śmierć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.