Facebook Google+ Twitter

Francuscy naukowcy chcą ustawy o... wiewiórkach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 19:16

Francuscy naukowcy oraz stowarzyszenia zajmujące się ochroną przyrody domagają się wprowadzenia we Francji zakazu sprzedaży wiewiórki koreańskiej. Ich zdaniem zwierzątko, kupowane w charakterze maskotki, zagraża ekosystemowi podparyskich lasów, a także człowiekowi. Ustawa zakazująca handlu tymi zwierzętami mogłaby rozwiązać problem.

Wiewiórka, którą można kupić za kilkadziesiąt euro w każdym sklepie zoologicznym, wyprzedziła świnkę morską na liście najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych zwierzątek hodowanych w domu.

Jeszcze trzydzieścia lat temu nikt we Francji nie słyszał o wiewiórce koreańskiej. Od tego czasu szary futrzak w ciemnobrązowe pasy rozprzestrzenił się w wielu lasach regionu paryskiego. Stało się tak w wyniku niefrasobliwości właścicieli, którzy wypuszczali wiewiórkę na wolność, na przykład w czasie wakacji.

W przyrodzie wiewiórka koreańska żyje około sześciu lat i bardzo szybko się rozmnaża. W wielu lasach przybysz z Korei skutecznie wypędza z tradycyjnych siedlisk rudą wiewiórkę. Co więcej wiewiórka koreańska roznosi kleszcze będące noicielami bakterii powodujących u człowieka groźne choroby układu nerwowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.