Facebook Google+ Twitter

Francuski fizyk i filozof otrzymał nagrodę Templetona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 19:51

Tegoroczną Nagrodę Templetona, przyznawaną za pokonywanie barier między nauką a religią otrzymał francuski fizyk i filozof Bernard d'Espagnat. Z tego wyboru bardzo zadowolony jest ubiegłoroczny laureat, ksiądz profesor Michał Heller.

Duchowny podkreśla, że Bernard d'Espagnat jest znany nie tylko w kręgach fizyków, ale też filozofów. "W fizyce położył on szczególnie wielkie zasługi w interpretacji mechaniki kwantowej. Jego zasługi na tym polu uważane są już za klasyczne" - zaznacza ksiądz Heller. Wyjaśnia, że tegoroczny laureat w swoich badaniach podkreśla związek uczonego z tajemnicą, która go przerasta i którą on próbuje rozszyfrować.

Międzynarodowa Fundacja Templetona wyróżniła profesora d'Espagnat za "wyjątkowy wkład w rozwój duchowego wymiaru życia". 87-letni laureat pracował w przeszłości z wieloma wybitnymi fizykami, ale z czasem zajął się filozofią nauki. Dziś podkreśla, że obecnie - zgodnie z zasadami fizyki kwantowej - rzeczywistości nie da się zbadać w sposób ostateczny i jednoznaczny, a pewna naukowa tajemnica jest wartością, a nie zjawiskiem negatywnym, które należy wyeliminować.

Nagroda Templetona w wysokości miliona funtów brytyjskich, jest przyznawana od prawie 40 lat. Bernard d'Espagnat zamierza przeznaczyć fundusze na badania naukowe i cele charytatywne. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się w Londynie, w Pałacu Buckingham 5 maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.