Facebook Google+ Twitter

Francuski senat za małżeństwami homoseksualnymi i adopcją dzieci

W piątek francuski senat opowiedział się za zgodą na zawieranie małżeństw między osobami tej samej płci oraz adoptowaniem przez nich dzieci. Zanim ustawa zostanie definitywnie zatwierdzona, w maju musi trafić na drugie czytanie.

 / Fot. commons.wikimediaProjekt ustawy o zawieraniu małżeństw homoseksualnych Zgromadzenie Narodowe (izba niższa francuskiego parlamentu) przyjęło w lutym, w piątek zaś za dokumentem opowiedział się Senat. Ustawa musi jednak jeszcze trafić w maju na drugie czytanie do Zgromadzenia Narodowego. Izbę niższą zasiadają w większości socjaliści popierający dokument, więc jest niemal pewne, że zostanie ostatecznie zatwierdzona. Jeśli do tego dojdzie, pary tej samej płci będą mogły zawierać małżeństwa od połowy roku.


"Małżeństwa dla wszystkich"
Jeden z projektów rządu prezydenta Francji, François Hollande'a, to "małżeństwa dla wszystkich", który umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich parom homoseksualnym oraz daje im prawo do adopcji dzieci według takich samych zasad, co osobom heteroseksualnym. Ustawa zabrania jednak korzystania homoseksualistom z metody in vitro, która aktualnie przysługuje tylko parom heteroseksualnym.

Zgromadzenie Narodowe, na początku lutego, zmieniło definicję instytucji małżeństwa. Wcześniej definiowane jako związek kobiety i mężczyzny, zostało zmienione na "dwie osoby". Za rozwiązaniem umożliwiającym głosowanie w sprawie homoseksualnych małżeństw za było 249 parlamentarzystów, sprzeciw wyraziło jedynie 97.

Społeczeństwo Francji, o ile przychylnie odnosi się do małżeństw homoseksualnych, ma spore wątpliwości w kwestii adopcji dzieci. Za legalizacją małżeństw między osobami tej samej płci opowiada się ok. 63 proc. mieszkańców, podczas gdy jeśli chodzi o adopcję dzieci jest to 49 proc. W związku z tym, w kodeksie rodzinnym rząd określenia "ojciec" i "matka" zastąpił słowem "rodzic".

We Francji osoby tej samej płci od 1999 r. mogą zawierać rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Takie nieformalne związki umożliwiają parom homoseksualnym korzystanie z identycznych praw, co osobom będącym w małżeństwach heteroseksualnych. Dotyczy to np. rozliczania się z fiskusem.

Związki homoseksualne są uznawane w wielu krajach Unii Europejskiej. Pary tej samej płci mogą zawierać związki małżeńskie w Hiszpanii, Danii, Holandii, Szwecji oraz Portugalii. Jeśli zaś chodzi o adopcję dzieci, mają do niej prawo małżeństwa homoseksualne w Hiszpanii, Belgii, Danii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

zawarcia małżeństwa

i bardzo proszę mamy wolność
niech żenią się obojętnie kto z kim

przecie to wszystko jedno
kiedy na drzewo nie ucieka

Komentarz został ukrytyrozwiń

..... oj długa, długa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na przykład zakochani w zwierzętach
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Homoseksualne lobby dba o to, by tego typu tematy były stale podgrzewane i relacjonowane.Od sporego już czasu w różnych mediach wciskane są relacje z " homoseksualnego placu boju". Ma to sprawiać wrażenie, że jest to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata i całej ludzkości.

p.Arturze, kolejka jest długa i bo miłość i pożądanie nie zna granic..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak w dowcipie - "Hej, owiecko, owiecko, żebyś ty jeszcze gotować potrafiła"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jest w czym wybierać Panie Arturze :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejnym etapem będzie legalizacja związków międzygatunkowych z adopcją dowolnego gatunku ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.