Facebook Google+ Twitter

Francuskie banki zaczynają likwidować swoje filie w "rajach podatkowych"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-29 22:18

To następstwo spotkania G20 w Pittsburghu. Jeden z największych banków francuskich, BNP Parisbas, zamyka 6 filii na Wyspach Bahama i w Panamie, które znalazły się na "czarnej liście" Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Bank zapowiedział, że wycofa się także z Kostaryki i z Urugwaju, które wprawdzie nie są "rajami finansowymi", ale przez OECD uważane są za kraje, które niechętnie współpracują z tą organizacją.

OECD na wezwanie kilku rządów, przede wszystkim Francji, sporządziła listę państw, w których można ukryć się przed swoją izbą skarbową i w ten sposób uniknąć podatków i innych opłat finansowych. W 11 tego typu "rajach podatkowych", swoje filie, którymi płynęły pieniądze poza kontrolą państwa, ulokowanych było 189 filii francuskich instytucji finansowych.

Większość banków francuskich schowała głowę w piasek i nie ma zamiaru ujawniać, czy chce likwidować swoje filie, dzięki którym czerpie ogromne zyski w czasach kryzysu.

OECD zapowiada sporządzenie nowej listy "finansowych rajów", bo państwa, które zobowiązały się do współpracy, poza deklaracjami niczego nie zrobiły. Lista ma być gotowa przed następnym szczytem G20.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.