Facebook Google+ Twitter

Francuzi nieskorzy do zawierania małżeństw

Zarejestrowane związki partnerskie zyskały we Francji niespodziewaną popularność wśród par heteroseksualnych, choć stworzono je z myślą o lesbijkach i gejach.

Creative Commons Attribution 2.0 Generic / Fot. Derek BridgesPrzyczyny popularności tego rodzaju związku cywilnego są różne. Od doświadczeń rozwodowych, po motywację światopoglądową, niedojrzałość emocjonalną, przez zwykłe rozczarowanie "instytucją" małżeństwa. Trend rejestrowania heteroseksualnych związków partnerskich we Francji stał się faktem i chyba nikt wcześniej nie przypuszczał, że zyska on aż taką popularność.

System związków cywilnych stworzony został z myślą o parach homoseksualnych w 1999. Natychmiast został okrzyknięty prawdziwą rewolucją w poszarzeniu praw lesbijek i gejów. To co dziś zaskakuje, to fakt że stanowią oni zaledwie, wedle różnych szacunków, 8 - 5 proc. wśród par, które zdecydowały się na życie w zarejestrowanym związku partnerskim. Popularność PACS we Francji pozostaje wciąż zagadką i ciekawym tematem dla wielu socjologów.

Najczęściej wysuwaną tezą jest ta mówiąca o wkraczaniu w życie dorosłe osób, które są "dziećmi rozwiedzionych rodziców". Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków wzrastało w rodzinach, które nie wytrzymywały próby czasu i mierzenia się z problemami, a małżeństwo okazywało się zwyczajnie zawodne.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych małżeństw, wstąpienie w zarejestrowany związek partnerski pozwala m.i.n na wspólne składanie deklaracji podatkowych oraz oferuje szereg innych ułatwień. Procedura jest prosta i krótka, wymaga jednej tylko wizyty u sądowego urzędnika, który załatwia sprawę od ręki. Zmienia się także rynek usług "ślubnych". Dziś we Francji coraz częściej można natknąć się na ogłoszenia w biurach podróży, które oferują "miesiąc miodowy dla PACS".

Także kościół katolicki, który początkowo głośno sprzeciwiał się temu typowi związków, dziś w obliczu nieuchronności zjawiska, formułuje stanowisko mówiące o tym jakoby zarejestrowane związki partnerskie "nie były poważnym zagrożeniem". Francja jest swoistym fenomenem wśród innych krajów europejskich, gdyż obywatele innych państw takich jak Holandia, Luksemburg czy Monako, nie korzystają z możliwości zawierania związków partnerskich. Dane z Holandii z 2009 roku mówią, że tylko jedna para na osiem decydowała się na, tak popularne we Francji, PACS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

żal mi was
  • żal mi was
  • 18.12.2010 23:16

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie wybierają prostsze rozwiązania ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla katolika jedyny ważny ślub to ślub kościelny, a wszystkie inne formy to jedynie cywilna rejestracja, niezależnie czy dedykowana gejom czy parom heteroseksualnym. Przypuszczam, że w innych religiach jest podobnie, czyli ważny jest tylko ślub religijny.

A poza religią hulaj dusza : śluby cywilne, związki partnerskie gejów, lesbijek, hetero, ludzi i zwierząt, pedofilów z dziećmi....Pomysłowość ludzka nie ma granic, podobnie jak skala "wolności wyboru" oraz "praw mniejszości seksualnych" Widać tak być musi...:-((

Komentarz został ukrytyrozwiń
tire
  • tire
  • 18.12.2010 11:40

żenada

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.