Facebook Google+ Twitter

Francuzi tęsknią za frankiem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-10 08:29

W Bretanii znów można płacić frankami francuskimi, starą walutą wycofaną we Francji w styczniu 2002 roku, kiedy wprowadzono euro. Tamtejszy związek kupców wiedząc, że jeszcze wielu Francuzów regionu posiada stare franki, zaproponował, aby były one przyjmowane jako normalna waluta handlowa.

Na apel odpowiedzieli przedstawiciele różnych dziedzin handlu - właściciele sklepów z rybami i warzywami, rzeźnicy i piekarze , osoby prowadzące zakłady fryzjerskie i inne zakłady usługowe. Frankami można płacić za piwo w barze i za posiłek w restauracji. Reszta wydawana jest w euro.

Jak na razie niewielu klientów korzysta z takiej możliwości przyznając, że w starej walucie mają jedynie drobniaki, banknoty w większości albo wymienili albo zachowują na pamiątkę.

Wielu mieszkańców Bretanii ze łzą w oku wspomina stare franki. W całym społeczeństwie francuskim panuje powszechne przekonanie, że wprowadzenie euro spowodowało znaczny wzrost cen. Eksperci temu zaprzeczają, twierdząc, że za drożyznę odpowiedzialne są inne mechanizmy ekonomiczne.

Do dzisiaj większość Francuzów płacąc za bagietkę czy za gazetę myśli „w euro", jednak przy większych zakupach - domu lub samochodu ceny przelicza na franki, aby poczuć rzeczywistą wartość transakcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.