Facebook Google+ Twitter

"Frankfurcki epizod" - Rajmunda Czoka

W internetowej oficynie wydawniczej „e-bookowo” ukazała się książka Rajmunda Czoka w formie e-booku pt."Frankfurcki epizod". Obecnie jest to wznowienie tytułu, pierwsze wydanie książkowe ukazało się już ponad dziesięć lat temu.

Okladka - wydanie ksiażkowe rok 2000. / Fot. Isabella DegenRajmund Czok jest dziennikarzem obywatelskim serwisu Wiadomości 24. Dziennikarstwem zajmuje się od przeszło pięćdziesięciu lat. Ma za sobą studia w zakresie dziennikarstwa, kulturoznawstwa i marketingu. Współpracował przez wiele lat z dziennikami: Trybuna Robotnicza, Dziennik Zachodni, Trybuna Śląska, Trybuna Opolska, Wieczór oraz tygodnikami Życie Bytomskie, Tak i Nie. W latach 1980-90 pracował jako korespondent zagraniczny miesięcznika Graceland oraz był współredaktorem gazety polonijnej Tygodnik Polski w Mannheim. W latach 1998 –2008 prowadził wydawnictwo Inter Media w Gliwicach, będąc redaktorem naczelnym. Inter Media wydało szereg antologii i tomików poetyckich. Rajmund Czok należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Niemieckich, Europejskiego Stowarzyszenia Twórców APAJTE, Związku Literatów Niemieckich i Polskich. Napisał i wydał wiele opowiadań obyczajowych, ale "Frankfurcki epizod" jest jego ulubioną książką.

Autor w taki sposób mówi o swojej książce:

„Do książki Frankfurcki epizod żywię szczególny sentyment. Została napisana w czasach, kiedy Polska była szczelnie odgrodzona żelazną kurtyną od Zachodu, Niemcy Zachodnie odradzały się pod rządami kanclerza Konrada Adenauera ze zgliszcz wojennych, dzięki wydatnej pomocy planu Marshalla. Manuskrypt złożony w jednym z śląskich wydawnictw został odrzucony. Wkrótce spotkały mnie represje i odebrano mi legitymację prasową. Upokorzenia zawdzięczałem przede wszystkim nieżyczliwym przyjaciołom. Dopiero po zmianie ustroju i zniesieniu cenzury książka trafiła do rąk czytelników”.

Okadka książki, wydanie ebook. / Fot. Ze zbiorów Rajmunda CzokaFrankfurt opisywany w tej książce jest miastem lat pięćdziesiątych. Wiele z tych lat pozostało do dnia dzisiejszego - bary, kawiarnie, banki i kobiety na Kaiserstresse. Książkę czyta się dobrze jest wiele ciekawych opisów z życia miasta, bezpruderyjne sceny erotyczne w tle przeżyć początkującego dziennikarza, korespondenta w obcym mieście. Wątki uczuciowe zabarwiają emocjonalnie tę książkę, stawiając bohatera przed wyborem.

Autor zarzeka się, iż pozycja nie jest oparta na jego przeżyciach biograficznych. Z własnego doświadczenia wiem, że opowiadania tego rodzaju niezależnie od fikcji literackiej zawsze zawierają ładunek emocjonalny autora.

Książka zainteresuje szczególnie tych, co chcą poznać czasy „żelaznej polskiej kurtyny” i dla przeciwieństwa zobaczyć codzienne życie Frankfurtu nad Menem sprzed pół wieku.

Frankfurcki epizod null

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Czytelnik
  • Czytelnik
  • 22.05.2011 18:12

Wyd. Inter Media, Gliwice 2000, str. 136. ISDN 83-91333-3-8

Autor opisuje historię burzliwego związku dwudziestoośmioletniego Ślązaka, przybysza zza żelaznej kurtyny ze starszą o dziesięć lat Niemką imieniem Gabriela. W Tle – oczywiście Gomułka i Adenauer, pokusa wybrania wolności ścierającą się z nostalgią i poczuciem lojalności, fascynacja kolorowym światem Zachodu, tak różniącym się od melancholijnej rzeczywistości PRL-u… A na pierwszym planie – związek dwojga ludzi, który staje się z dnia na dzień coraz bardziej toksyczny, coraz bliższy czegoś, co Niemcy określają terminem Hassliebe: niszczącego połączenia miłości z nienawiścią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje serdeczne podziękowanie:
- Pani Izabelli Degen za wzięcie na warsztat mojej osoby i spopularyzowanie mojej twórczości publicystycznej i pisarskiej.
- Paniom Krystynie Nita, Dorocie Michalak i Joannie Kato, za zainteresowanie moją twórczością.
- Panom Adamowi Podgórskiego i Piotrowi Jeleniowi także za życzenia urodzinowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Isi i wszelkiej pomyślności dla Pana Rajmunda:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2011 08:06

Izo, wspaniale przedstawiłaś jakże ciekawego człowieka, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie kliknij na dole art. tam jest link.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowity czlowiek. jutro kończy 83 lata! A ja ze swoimi 60. czuje sie staro. Panie Rajmundzie serdeczne gratulacje, a PanI Degen uznanie za tę publikacje. "Epizod" poczytam, postaram się znaleźć w Bibliotece Śląskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję, Doroto:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno - zerknij w link, który podała Iza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello *5 za przedstawienie Rajmunda Czoka i jego dorobku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja. Już szukam tej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.