Facebook Google+ Twitter

Frankfurt i Kraków świętują 20-lecie partnerstwa

Dwadzieścia lat mija odkąd miasta Frankfurt nad Menem i Kraków zawarły partnerską współpracę, w zakresie rozwijania przedsięwzięć wpierających i umacniających pomyślny rozwój: gospodarczy, kulturalny i wychowawczo-edukacyjny.

W metropolii Eurobanku polska flaga biało-czerwona zawsze powiewa obok flagi czerwono-białej - symbolu miasta Frankfurtu. / Fot. Rajmund CzokOd tego czasu obydwa miasta organizują coroczne spotkania delegacji samorządów, przedstawicieli kierownictwa, współpracowników i specjalistów w uzgodnionych dziedzinach, pomagające w rozwoju kontaktów między osobami prawnymi i fizycznymi.

Z okazji przypadającego w tym roku dwudziestolecia partnerstwa, do Krakowa udaje się reprezentacja frankfurckiego magistratu pod przewodnictwem nadburmistrza Frankfurtu, Petry Roth (CDU), sprawującej w Niemczech jednocześnie funkcję przewodniczącej rady miast niemieckich. Program wizyty obejmuje przedyskutowanie problemów demograficznych, klimatycznych i kulturalnych XXI wieku. W programie również spotkanie Petry Roth z prezydentem miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, oraz zwiedzenie dawnej królewskiej siedziby na Wawelu.

Przeuroczy nocny widok na frankfurckie drapacze chmur usytuowane w samym centrum miasta, Miasto przecina wstęga rzeki Men (Main) z wielokilometrowym bulwarem spacerowym usytuowanym po obu brzegach rzeki, wypełnionej spacerowymi statkami. / Fot. Rajmund CzokW tym czasie kierownik Wydziału Socjalnego Daniela Birkenfeld i Elżbieta Lecznarowicz z krakowskiego wydziału, omawiać będą zagadnienia w zakresu pogłębiania i poszerzania stosunków socjalno-bytowych obydwu miast. Od dziesięciu już lat Frankfurt i Kraków praktykują obopólną wymianę naukowców, na szczeblu uniwersyteckim. Co roku wzajemna wymiana wybitnie uzdolnionych uczniów niemieckich i polskich szkół średnich na kilkunastodniowych praktykach. Ponadto każdego roku władze Frankfurtu fundują dwutygodniowy wypoczynek polskim obywatelom, których w czasie II wojny światowej faszyści deportowali do Frankfurtu na przymusowe roboty.

Wraz z oficjalną delegacją do Krakowa udaje się również grupa niemieckich artystów. Wśród nich także wybitny frankfurcki fotografik Götz Diergarten, który swoje dzieła pokaże w galerii „Nowa Huta” w Nowej Hucie. Uroczystego otwarcie wernisażu dokona nadburmistrz Frankfurtu, pani Petra Roth.

Nadburmistrzyni Petra Roth (CDU) funkcję pełni trzecią kadencję. Jako bardzo prężny gospodarz miasta, pełni jednocześnie ważną funkcję przewodnicząc rady miast niemieckich. fot. / Fot. S. Karsten, Creative Commons 3.0Zakończenie partnerskiej wizyty uświetni przebogata iluminacja wawelskiego wzgórza, której animatorem będzie frankfurcka mistrzyni efektów audiowizualnych Martina Wolf, natomiast muzyczną oprawą wesprze ją znany muzyk i kompozytor Hannes Seidel. Tymczasem przed krakowskimi Sukiennicami usadowią się dwa frankfurckie zespoły muzyczne: „Kick la Luna” i „Ten on Tona”, popisujące się niemieckimi hitami. Takim oto akcentem artystycznym Frankfurt pragnie w Krakowie uświetnić jubileusz 20-lecia partnerstwa dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą ważnych metropolii, podkreślając bezustanne rozwijanie braterskiego sojuszu w zjednoczonej Europie bez granic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Pawle, PRZEPRASZAM i dziękuję. Serdecznie Pana pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominam, że w celu zilustrowania tekstu zdjęciem należy: a) dodać fotografię do materiału, b) wstawić ją w wybrane miejsce (przyciski Po lewej, Po prawej), c) wyróżnić to zdjęcie, które ma reprezentować tekst na stronach serwisu, d) wykadrować to wyróżnione zdjęcie - wykonać wszystkie kadry dostępne w rozwijanym menu w opcji Kadrowanie. Inaczej zdjęcie to nie będzie widoczne poza tekstem, tzn. na stronie głównej czy stronie działu. Ponieważ Pan tego nie zrobił, zrobię to teraz ja. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego w ramach tekstu REDAKCJA nie zamieściła dodanych trzech fotosów? Artykuł został tym samym zubożony dzięki moderatorowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

....o przepraszam za literówki !

Komentarz został ukrytyrozwiń

To święto związane jest z 20 rocznicą podpisania przez Polske i Niemcy (17.06. 1991) traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaźni. Traktat opiewa wzajemną wymianę kulturalną miast partnerskich. Najważniejszymi punktami porozumienia są art. 20, 21 i 25, mówiące o dążeniu i wspomaganiu możliwości nauczania języka ojczystego w kraju zamieszkania. Przepis obejmuje możliwość nauki języka ojczystego w szkołach, oceny za język ojczysty wliczany dośredniej na świadectwie, możliwość zdawania matury pisemnej i ustnej języka ojczystego.
O to właśnie walczy się w Niemczech w Hesji, aby dzieci i młodzież polska miała możliwość nauki własnego języka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.