Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14527 miejsce

Frankfurt nad Menem - miasto dawnych i nowych czasów

Frankfurt nad Menem robi na przybyszu ogromne wrażenie. Nic dziwnego, w miejscowym środowisku uchodzi za "Manhattan Europy".

W mieście jest kilkaset krajowych i zagranicznych banków, posiada też status centrum finansowego i siedzibę Europejskiego Banku Centralnego, co podnosi rangę i ogromny prestiż. Fot. Rajmund Czok / Fot. Rajmund CzokPierwsze wzmianki o Frankfurcie sięgają 794 roku. Oficjalne dokumenty wspominają o gminie żydowskiej. Dowodzą tego dwa duże cmentarze żydowskie, stary i nowy. Ponieważ
gmina usytuowana była w naturalnym złączeniu rzek Menu i Renu, pierwotna nazwa brzmiała „francono furd”. Ciekawostką jest fakt, że Frankfurt nigdy nie był siedzibą biskupstwa, aczkolwiek od 1356 roku w miejscowej katedrze wybierano niemieckich królów, a 200 lat później na wzgórzu Rymer (Der Römer) koronowano cesarzy. Wtedy Römerberg (Wzgórze Römer) liczyło zaledwie trzy złączone ze sobą drewniane domy, zamieszkałe przez miejscowych kupców. W 1405 roku miasto odkupiło od nich domy i zamieniło w ratusz. Kilka kroków dalej znajduje się „Paulskirche” – zabytkowy kościół św. Piotra, symbol niemieckiej demokracji. W 1848 roku ukonstytuowało się tu pierwsze Niemieckie Zgromadzenie Narodowe. Obecnie w Paulskirche odbywają się najważniejsze uroczystości narodowe i międzynarodowe.

Frankfurt by Night - niezapomniany widok. Reklamy nawołują, przechodnie mówią dziesiątkami języków, teatry, knajpy, bary, burdele, nadają miastu charakteru Broadway'u - na górze ciemność, na dole feeria świateł i barw.Fot. Artur Czo / Fot. Artur CzokFrankfurt nad Menem robi na przybyszu ogromnie wrażenie. Nic dziwnego, w tutejszym środowisku uchodzi za „Manhattan Europy”. Położony jest w samym sercu Europy dolecieć można do niego z każdego zakątka świata, także z wszystkich lotnisk w Polsce. Jako metropolia w Hesji słynie z międzynarodowych targów, siedziby Banku Europejskiego, ale przede wszystkim olbrzymiego portu lotniczego, drugiego co do wielkości w Europie pod względem ruchu pasażerskiego. Z lotniska można wygodnie dojechać szybką koleją naziemną (w ciągu 10 minut) do centrum miasta na okazały dworzec kolejowy z 22 peronami pod szklanym zadaszeniem, przez który przewija się codziennie średnio 350 tysięcy podróżujących.

Naprzeciwko dworca znajduje się słynna ulica Kaiserstrasse, w miejscowym slangu „Huren-strasse” – ulica prostytutek. W bocznych uliczkach działają salony cielesnych uciech z sex-shopami włącznie. Jednak oko każdego przybysza przyciąga słynna „Skyline” z drapaczami chmur, siedzibami krajowych i międzynarodowych banków. Dlatego Frankfurt zyskał status centrum finansowego i stał się siedzibą Europejskiego Banku Centralnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Frankfurt nad Menem to fascynujące miasto, to miasto dla każdego, tu człowiek nie czuje się obcokrajowcem bo tu wszyscy są obcokrajowcami. Bardzo ciekawe miasto ma swoją specyficzną aurę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne miasto Franfurt nad Menem, po przreczytaniu tekstu, trzeba marzyć, żeby je kiedyś zobaczyć. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.