Facebook Google+ Twitter

Frankfurt nad Menem. "Paparazzi" - wystawa fotografii

We frankfurckiej „Schirn Kunsthalle“ można zobaczyć ciekawą wystawę, przedstawiającą fenomen zawodu paparazzo. Wystawa obejmuje ponad 600 eksponatów w postaci zdjęć, filmów, dzieł sztuki i dokumentów związanych z tym tematem.

 / Fot. Isabella DegenWystawa „Paparazzi“ we Frankfurcie prezentuje ponad stuletnią historię tego osobliwego zjawiska. Ekspozycja jest francuskim konceptem Centrum Pompidou-Metz, przedstawia fotografie, filmy, dokumenty i obiekty sztuki związane z tą historią tego zawodu. Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1898 roku, przedstawia Otto von Bismarcka na łożu śmierci.
Paparazzi to fotoreporterzy, łowcy, tropiciele gwiazd, artystów, polityków i innych sławnych ludzi. Określenie „paparazzo“ powstało w latach 60. kiedy to Frederico Fellini w filmie „La dolce vita“, stworzył rolę paparazzo. Od przeszło pół wieku paparazzi wykonują zdjęcia bez przyzwolenia. Wkradają się brutalnie w prywatne życie znanych osób i specjalizują się w wykonywaniu fotek swych ofiar, często w kompromitujących sytuacjach. Ulubione motywy to chwile intymności i prywatne życie gwiazd, artystów, polityków. Fotografie sprzedawane są za setki tysięcy dolarów, odbiorcami są plotkarskie media i tabloidy.

Wystawa składa się z trzech tematycznych części.

Pierwsza część nosi tytuł Fotoreporterzy, przedstawia pracę paparazzi, ich warsztat, sprzęt oraz ryzyko wykonywania tego zawodu. Na wystawie można zobaczyć mini kamery wbudowane w pudełko papierosów, zapalniczkę, długopis, krawat oraz wielkie teleobiektywy zamaskowane materiałem i ubraniem.

Druga część nosi tytuł Gwiazdy, można tu zobaczyć zdjęcia Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor, Jackie Kennedy-Onassis, Lady Di, Britney Spears, Kate Moss i innych. Na zdjęciach widać bezsilność gwiazd i natarczywość fotografów. Pokazano również zdjęcia przedstawiające agresję i akty przemocy ze strony fotografowanych sław.

Trzecia część wystawy to Inspiracje zdjęciami paparazzi. Pokazane są improwizacje zdjęć i przerabianie ich według własnego uznania, odpowiednio do tematu.

Wystawa bardzo ciekawa, otwiera spojrzenie na temat z obu stron, fotografującego i fotografowanego, czyli łowcy i jego ofiary. Na wystawie oglądamy zdjęcia najczęściej fotografowanych osób naszych czasów czasem w bardzo intymnych sytuacjach. Nasuwa się więc pytanie, gdzie leży granica między sferą publiczną a prywatną „ikon“ filmu, artystów, polityków i innych sławnych ludzi.
Wystawę „Paparazzi“ można oglądać do 12 października w Schirn Kunsthalle we Frankfurcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Isabello, dziękuję za relację. Możliwe, że kiedyś przyjedzie, ale nie wiadomo, czy ktoś o niej napisze. Tymczasem już można poznać jej ofertę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszne słowa " łowcy i ofiary".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na każdej muzealnej wystawie, nie wolno robić zdjęć... a szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie wystawa bardzo ciekawa, bardzo dużo unikalnych starych zdjęć. Może kiedyś ta wystawa przyjdzie do Polski :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa niecodzienna, bardzo mnie zainteresowała!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.