Facebook Google+ Twitter

Frankfurt słynie z Targów Książki i... analfabetów

To żadna przesada, lecz fakt. W metropolii Banku Europejskiego i największych na świecie Targów Książki żyje kilkadziesiąt tysięcy analfabetów.

Frankfurckie Targi Książki to największe na świecie monstrum słowa drukowanego i mówionego. I z roku na rok coraz prężniejsze i większe. W tym roku 7,5 tys. wystawców ze 110 krajów zaprezentuje blisko 400 tys. tytułów, w tym blisko 90 tys. nowości przygotowanych specjalnie na Targi. Błądzących po tym oceanie książek, będzie ponownie blisko 300 tys. Z tego oczywiście dumny jest Frankfurt, uchodzący za metropolię Banku Europejskiego. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie pewne ale…

Jak podała tutejsza prasa lokalna, we Frankfurcie zamieszkuje obecnie 62 tys. osób nie umiejących się posługiwać językiem niemieckim w mowie i piśmie. Osoby te nie potrafią napisać listu, wypełnić kwestionariusza, posłużyć się e-mailem, o czytaniu gazet czy menu w restauracji już nie wspomnę. A przecież Frankfurt nad Menem słynie w świecie z największych targów czytelniczych.

Ta smutna, wręcz żenująca statystyka, powstała na podstawie badań przeprowadzonych przez "Level-One Studio" przy uniwersytecie w Hamburgu. Z danych statystycznych niemieckiego związku opiekującego się analfabetami i osobami o wykształceniu podstawowym wynika, że w całych Niemczech mieszka siedem milionów analfabetów. Są to osoby przeważnie starsze wiekiem oraz imigranci. Aby rozwiązać ten problem Volkshochschule (VHS) organizuje specjalne kursy, odpowiednik naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W samym tylko 2010 roku, VHS zorganizował 29 kursów językowych dla niemieckich analfabetów, oraz 59 dla imigrantów. Kursanci uczą się od podstaw czytania i pisania.

Jak analfabeci radzą sobie w życiu codziennym? Po prostu, gdy zachodzi potrzeba wypełnienia jakiegoś dokumentu, przepraszają, a winę zwalają na zły wzrok i brak okularów. Kłopot mają z głowy.

Najwięcej lajków na Facebooku:
Węgorzewska-Whiskerd: nie chcę przepraszać, że jestem Polką
Piotr Hruszwicki na scenach Lyric Opera!
Chciałbym zmienić wizerunek truckerów. Wywiad z kierowcą ciężarówki
Wędrówki po Moskwie. Metro - tętniące życiem podziemia stolicy
Pomysł Palikota: Jarosław Kaczyński winny katastrofie smoleńskiej


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

112
  • 112
  • 30.09.2011 21:55

A to ci dopiero.
"-Cóż czytasz, mości książę?
-Słowa, słowa, słowa."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.