Facebook Google+ Twitter

Frankfurt. Wystawa "Skarby grobu Tutanchamona" cz.1

Grób Tutanchamona odkryto dziewięćdziesiąt lat temu. Tutanchamon stał się postacią naszych czasów, medialnym faraonem, o którym nieustannie piszą, tworzą legendy, choć od jego śmierci już upłynęło 3 300 lat.

Maska Tutanchamona z lanego złota inkrustowana wartościowymi kamieniami jak obsydian, lazuryt, kwarc,turkus i inne. / Fot. Isabella DegenOdkrycie grobu Tutanchamona jest do dnia dzisiejszego jednym z najważniejszych wydarzeń archeologicznych naszych czasów. To spektakularne odkrycie XX wieku poruszyło do głębi fantazję ludzką, ponieważ już w tamtych czasach Dolina Królów należała do terenów odkrytych. Wielu ludzi zaczęło marzyć, aby zobaczyć skarby Tutanchamona. Od lat sześćdziesiątych wszelkie wystawy w świecie cieszyły się wielkim powodzeniem, jednak nie było możliwości, aby poza Egiptem zobaczyć wszystkie skarby. Idea stworzenia replik narodziła sie w roku 2002 w Kairze przez żyjącego tam niemieckiego artystę Wulfa Kohla i hamburczyka Paula Heinena. Stworzyli oni koncept wystawy replik, eksponatów stanowiących najdoskonalszą kopię oryginałów, które można oglądać bez szyb pancernych. Dzięki temu zwiedzający mogą choć trochę poczuć sie jak Howard Carter, oglądać eksponaty gołym okiem, a także fotografować.

Wystawa ta miała swoją premierę w Zurichu w 2008 roku, od tego czasu odwiedziła wiele miast europejskich jak Monachium Hamburg, Madryt, Budapeszt, Dublin, Bruksela i Kolonia. Odwiedziło ją już ponad 2,5 miliona osób. Od jesieni 2010 roku koncept wystawy urósł do rangi światowej i posiada obecnie trzy siostrzane, wędrujące wystawy. Można obecnie je równocześnie oglądać w Brukseli, Seoulu i we Frankfurcie.

We Frankfurcie wystawa zajmuje powierzchnię ponad dwa tysiące metrów kwadratowych, na której znajdują się dwie sale kinowe, inscenizacja grobu Tutanchamona i dalsza ekspozycja - czytamy www.tut-ausstellung.com. Łączna liczba pokazanych obiektów wynosi ponad tysiąc. Wystawa posiada ogromny walor dydaktyczny, w szczegółach można poznać historię życia faraona Tutanchamona. Faraonem został on w wieku 10 lat, panował w XVIII dynastii egipskiej osiem lat, zmarł w bardzo młodym wieku, mając tylko 18 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja również mam nadzieję, że wystawa dotrze do Polski:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki Ci Isabell, że pokazujesz tak ciekawe dzieła. W dodatku przygotowujesz materiał ze szczególną starannością. Dlatego często wchodzę do twoich materiałów. Czuję się jakbym był w Lass Cali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pozazdrościć, i wierzyć że ta wystawa kiedys dotrze do Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pozdrowieniami i gwiazdkami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.