Facebook Google+ Twitter

Franta ŠIŠKA, bohater piosenki Jaromira Nohavicy ma pomnik

Pomnik Franta, a raczej szum medialny wokół drewnianej figurki jest podziękowaniem dla Jarka Nohavicy za spopularyzowanie wsi Dolnej Łomnej w Czechach. Twarz postaci podobna jest do samego mistrza Jaromira.

 / Fot. Mohylek/domena publicznaW sobotę 9 lipca 2011 we wsi Dolni Lomna (Dolna Łomna) Jaromir Nohavica odsłonił drewniany pomnik wymyślonej przez siebie postaci Franty Šišky. Urokliwa, górska miejscowość stała się sławna w całych Czechach dzięki piosence "Milionář" opisującej przygody Franty, mieszkańca Dolnej Łomnej, podczas wyprawy i udziału w telewizyjnym teleturnieju. Co prawda, tubylcy twierdzą, że w tej zamieszkałej w dużej części przez Polaków miejscowości nigdy nie występował człowiek o nazwisku Šiška, ale nie to jest najważniejsze - przecież słowa piosenki nie muszą opierać się na faktach. Konferansjerem odsłonięcia był również p. Šiška, tyle, że nie Franta, a Petr, czeski prezenter telewizyjny i muzyk.Franta uwieczniony w drewnie przez rzeźbiarza wygląda jak podstarzały tancerz. Niestety, zrobiona w stylu ludowizny personifikacja bohatera piosenki nie jest zbyt piękna. Mimo to, pod koniec lipca br. uściskałam drewnianego Frantę, w dowód mojej niesłabnącej sympatii do twórcy piosenki.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.