Facebook Google+ Twitter

Freakonomia, czyli ekonomia dla każdego

Jeśli na co dzień nie masz zbyt wiele do czynienia z ekonomią, w szkole wolałeś przedmioty humanistyczne, a programy telewizyjne o tematyce ekonomicznej omijasz wielkim łukiem, to "Freakonomia" jest właśnie dla ciebie.

"Freakonomia" S. D. Levitt i S. J. Dubner. / Fot. Ewa MasnyNakładem krakowskiego wydawnictwa ZNAK, w ramach serii Punkty Przełomowe, ukazało się właśnie drugie, poszerzone wydanie światowego bestsellera „Freakonomia”, autorstwa Stevena D. Levitta i Stephena J. Dubnera. Jest ono, po pierwsze, dłuższe od pierwowzoru o prawie sto stron materiałów dodatkowych, obejmujących artykuły z „New York Times Magazine” oraz teksty umieszczane na stronie autorów, po drugie, wolne od wszelkich błędów, jakie tylko zdołali wychwycić czytelnicy, a po trzecie, zaktualizowane o niektóre dane.

Autorami książki są dwaj Amerykanie. S. D. Levitt profesor zwyczajny wydziału ekonomii na Uniwersytecie Chicagowskim, redaktor „Journal of Political Economy” oraz laureat prestiżowego medalu im. Johna Batesa Clarka, przyznawanego najlepszym amerykańskim ekonomistom poniżej czterdziestego roku życia. A także pisarz i dziennikarz S. J. Dubner, który poznał naukowca przy okazji pisania artykułu na jego temat dla „The New York Times Magazine”, a następnie wspomógł go w pisaniu książki oraz bloga internetowego, poświęconego pierwotnemu sensowi ekonomii tj. badaniu motywów postępowania ludzi.

Krakowskie Targi Książki. Literatura i nowe media

Dla kogo jest ta książka? Tak naprawdę dla każdego, kto interesuje się otaczającym go światem i lubi zagadki. Nie chodzi tutaj bowiem o wielkie teorie i wyliczenia, ale o codzienne życie i mechanizmy kierujące światem, które mają bezpośredni wpływ na życie każdego człowieka. Autorzy wcielają się w role detektywów, którzy podejmują próbę obnażenia zasad, jakimi kieruje się świat, wykorzystując do tego celu narzędzia ekonomiczne oraz nietypowe dla ekonomistów pytania. I tak w pierwszym rozdziale rozwikłana zostaje zagadka motywacji oraz oszustwa, na przykładzie nauczycieli z Chicago i japońskich zawodników sumo. Na kolejnych stronach czytelnikowi objaśniana jest potęga informacji, wykorzystując do tego przewrotne porównanie agentów nieruchomości z członkami Ku-Klux-Klanu. Dalej autorzy mierzą się z zagadnieniem przestępczości, wychowania dzieci czy prawdziwości powszechnych przekonań. Panowie Levitt i Dubner są specjalistami od niecodziennych pytań i przejrzystych analiz popartych ciekawymi przykładami z życia wziętymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.