Facebook Google+ Twitter

Frederick Burnaby „Wyprawa do Chiwy”

W dobie wszechobecnego postępu cywilizacyjnego warto choć na kilka chwil przypomnieć sobie jak kiedyś wyglądał świat. Podróż do Chiwy pokazuje jak żyli nasi pradziadowie w XIX w. Żywy język i ciekawy temat są niewątpliwymi zaletami tej książki.

Zdjęcie okładki / Fot. .Książkę tę stanowią wspomnienia kapitana Fredericka Burnaby'ego, postaci nad wyraz ciekawej. Z racji niemal dwumetrowego wzrostu i solidnej postury, można by wnioskować, że był to typ tępego żołnierza, jednak nie jest to prawda. Autor tych wspomnień, był bowiem z umiłowania podróżnikiem. Władał siedmioma językami, pisał relacje z podróży żywym i barwnym stylem, który doskonale oddał tłumaczący książkę Tomasz Bieroń.

Książka opowiada o wyprawie do Azji Środkowej, rozpoczętej zimą 1875 roku. Wyruszył tam bez wiedzy swoich zwierzchników, którzy nie zgodziliby się na to ryzykowne przedsięwzięcie, podobnie zresztą jak Rosjanie, czyniący mu rozmaite trudności. Autor w czasie swojej podróży przejechał ponad tysiąc mil przez stepy i pustynie, zmagając się ze śnieżycami, ogromnymi pustkowiami, ponadto często także z biurokracją rosyjską i specyficzną mentalnością mieszkańców Azji.

Końcowym etapem jego wyprawy było położone na szlaku handlowych karawan, w zasadzie nieznane miasto Chiwa, które zostało zdobyte i zamknięte przez Rosjan dla wszystkich europejskich podróżnych. Celem wyprawy było więc także przekonanie się jak wygląda rzeczywista sytuacja w tamtym regionie, jak daleko przesunęły się granice Cesarstwa Rosyjskiego i jak wiele pozostało im jeszcze do brytyjskiej "perły w koronie" - Indii. Oczywiście w czasie swojej wyprawy autor zwrócił uwagę na wiele interesujących szczegółów z obyczajowości i warunków życia ludzi w Rosji.

Po szczęśliwym powrocie do domu, Burnaby natychmiast zasiadł do spisywania swoich przygód. Jego relacja zalicza się do kanonu opowieści autobiograficznych, podejmujących temat walki mocarstw o wpływy w Azji Środkową. Z racji przystępnego języka i żywej narracji jest to doskonała lektura dla nieco ambitniejszych czytelników, którzy prócz przyjemności z lektury chcieliby pogłębić nieco swoja wiedzę o tamtym okresie.

Frederick Burnaby
Wyprawa do Chiwy
Rok wydania: 2010
Stron: 348
Oprawa: twarda
Tłumacz:Tomasz Bieroń
Cena orientacyjna: 40-50 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.