Facebook Google+ Twitter

Freelancer. Pracownik niezależny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-09 09:52

Pracownicy niezależni, określani mianem freelancerów lub wolnych strzelców, to dynamicznie rozwijająca się grupa osób, która zamiast pracy na etacie dla jednego pracodawcy wybiera pracę na zlecenie dla wielu podmiotów.

Owa forma zatrudnienia stała się atrakcyjna zwłaszcza dla osób chcących samodzielnie decydować o ilości i terminie realizacji oferowanych przez siebie usług, ceniąc sobie przy tym swobodę działania.

Ten ogólnoeuropejski trend jest coraz bardziej widoczny w Polsce. Jest to jeszcze rynek młody, zdarza się więc, że kompetencje tzw. specjalistów pozostawiają wiele do życzenia. Do rozwoju tej dziedziny przyczynił się Internet, który spowodował wzrost zapotrzebowania na jednorazowe, wyspecjalizowane usługi, będąc jednocześnie platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy ewentualnym zleceniodawcą a wykonawcą. Z uwagi na swój specyficzny charakter do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą głównie zawody związane z pracą twórczą: fotografia, dziennikarstwo, pisarstwo, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika. Popyt na usługi wolnych strzelców jest spory, gdyż pracodawca nie ponosi kosztów dodatkowych, a jedynie koszt samej usługi. Ponadto często nie opłaca się zatrudniać pracownika, jeśli zadania, które miałby wykonać, są jednorazowe. Taka forma realizacji zleceń ma wymierne korzyści zarówno dla pracowników niezależnych, jak i dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ich usług.

Freelancing, jako sposób zarobkowania, zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy mogą decydować zarówno o swoim czasie pracy, jak i o tym, w jakie projekty się angażują. Kuszące zarobki, niezależność oraz możliwość pogodzenia pracy z życiem prywatnym to najważniejsze powody decydujące o wyborze tej formy zarobkowania.

Roman Cieciuch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

domek
  • domek
  • 10.02.2011 13:52

może i jest to atrakcyjna forma pracy, ale chyba przede wszystkim dla osób, ktore same potrafią się motywować. zajmowalem sie handlem przez pewien czas jako wolny strzelec i zrezygnowalem, bo srednio mi szlo. udalo mi sie przejsc rekrutacje do eniro polska i lepiej idzie mi praca niz poprzednio. moze dlatego, ze kierownictwo weryfikuje jakosc pracy i w razie czego jest w stanie zareagowac. pare osob, ktore znam ze studiow, ktorzy sie na grafice i na komputerach znaja, pracuje jako freelancerzy, ale maja osobowosci, ktore im to ulatwiaja. mi sie lepiej pracuje, jak ktos mnie nadzoruje i jest w stanie powiedziec co robie zle, a co dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.