Facebook Google+ Twitter

Freelancing - sposób na życie

Coraz więcej osób zamiast odbębniać swoje 8 godzin w siedzibie korporacji wybiera pracę na własny rachunek. Nie zawsze wiąże się to z zakładaniem firmy - można pracować na umowę o dzieło lub zlecenie. Mowa o freelancingu.

Dla kogo freelancing?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPFreelancing to idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów. Artyści, graficy, informatycy posiadający odpowiednio wysokie umiejętności mogą na freelancingu zarobić drugą pensję. Co ważne - sami ustalają czas swojej pracy i ilość zleceń jaką chcą wziąć. Jest to dobre rozwiązanie również dla copyrighterów, edytorów i tłumaczy. Choć stawki w tych branżach są stosunkowo niskie rekompensuje to ilość zleceń. Należy pamiętać, że o zlecenie ubiega się z reguły więcej niż jedna osoba lub firma. W tym momencie to my musimy przekonać klienta, że nasza oferta jest najkorzystniejsza. Konkurujemy cenami, zgodnością oferty z oczekiwaniami, ale także naszym portfolio. Przydatne mogą okazać się referencje od innych zleceniodawców.

Niebezpieczeństwa

Decydując się na wzięcie zlecenia musimy pamiętać, że internet jest pełen nieuczciwych przedsiębiorców. Dlatego też przydatna okazuje się jakaś foma zabezpieczenia. Może to być np. podpisana umowa, umowa ustna (chociażby w formie wygranej aukcji na portalu freelancerskim) czy dokładne dane kontrahenta. W przypadku operowania większymi kwotami warto mieć możliwość wystawienia faktury VAT. Można założyć działalność gospodarczą, inną metodą jest skorzystanie z usług Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości - tu koszt prowadzenia firmy to 200 zł na miesiąc.

Freelancing w Polsce

W Polsce ta forma pracy nie jest jeszcze szeroko rozpowszechniona choć coraz popularniejsza. Największym portalem freelancerskim łączącym zleceniodawców ze zleceniobiorcami są zlecenia.przez.net. Jeżeli czujemy się mocni językowo możemy skorzystać z międzynarodowych portali, tj. np. www.php-freelancers.com (dla informatyków) czy www.writerlance.com (dla dziennikarzy i edytorów). Część usług wiąże się z opłatami, choć podstawowe konto jest bezpłatne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Oj to nie tu miało pójść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś jak dobrze pójdzie opublikuję wywiad z jednym z czołowych polityków lewicy, odnoszący się bezpośrednio do tez zawartych w tekście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Andrzeja Szymańskiego: to mało warszawkowe ;) wręcz przeciwnie - to jakaś szansa dla ludzi z mniejszych miejscowości na pracę w swoim miejscu zamieszkania, na odległość.
Do Roberta Wejszewskiego: istnieje jeszcze określenie "wolny strzelec" czyli analogicznie "wolne strzelectwo":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zastanowiliście się dlaczego to ma nazwę (tylko) angielską?
W każdym razie pozdrowienia dla studenta socjologii - jeszcze idealisty;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to ostatnie to rzeczywiście jest dość istotne, jak się przesadzi i będzie się pracowało po 16 godzin to łatwo popaść w rutynę. Jak dojdą do tego kłopoty z windykowaniem należności od zleceniodawców - deprecha murowana.
Z tym kontaktem z człowiekiem różnie bywa - są rzeczywiście ludzie, którzy w ogóle nie chcą się spotykać, żeby ustalać szczegóły, są też tacy, którzy pewne rzeczy chcą ustalać face-to-face.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leszku, brakuje kontaktu z człowiekiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Malgosiu: Czemu uwazasz, ze nie jest to takie dobre, ze sie pracuje w domu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawe. Muszę tego spróbować bo szukam jakiejś ciekawej pracy a także pomysłów na pracę czy to co mógłbym robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca fajna. Jak ma się dużo zleceń, to pracujesz około 16-18 godzin :P I pracujesz w domu, co też takie super nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No całkiem fajna taka forma pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.