French Open: Nadal z Soderlingiem w finale!

Do finału wielkoszlemowego turnieju French Open (z pulą nagród 16, 807 mln euro) awansowali Rafael Nadal i Robin Soederling.

Rafael Nadal / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nadal_2010_Madrid_01.jpgSzwed rozstawiony z numerem piątym pokonał, po trzy i półgodzinnym maratonie, Czecha Tomasa Berdycha. Spotkanie było szalenie zacięte, a o jego rozstrzygnięciu musiał zadecydować piąty set.

Początek pierwszej odsłony to walka "gem za gem". Zawodnicy pewnie wygrywali przy własnym podaniu, co zaowocowało remisem 2:2. Kolejne minuty spotkania to pokaz skutecznego tenisa w wykonaniu Soederlinga i objęcie prowadzenia przez Szweda 5:2. Berdych zdobył jeszcze tylko jednego gema i to było wszystko, na co było go stać w tej partii. Soederling wykorzystał drugą piłkę setową i po 33. minutach gry objął prowadzenie 6:3.

Zdecydowanie lepiej w dalszej rywalizacji radził sobie Berdych, który wygrał zarówno drugiego, jak i trzeciego seta. Ustalił tym samym wynik spotkania na swoją korzyść 2:1 (3:6, 6:3, 7:5).
Kolejne minuty meczu to obraz niesamowitej woli walki i wytrzymałości psychicznej Szweda. Zdołał on wygrać kolejną odsłonę 6:3. I... zabawa zaczęła się od początku. Tyle, że z wyraźnie mniejszą energią i siłą witalną. Po obu tenisistach widać było już bowiem trudy spotkania rozgrywanego w 30-stopniowym upale.

Rafael Nadal / Fot. PAP/EPA/ Ian LangsdonDecydująca partia to wyrównana rywalizacja i walka "punkt za punkt". Przy stanie 3:3 Soederling przełamał serwis rywala, co okazało się kluczem do zwycięstwa w tym spotkaniu. Szwed poszedł za ciosem i wygrał dwa kolejne gemy. Efekt? Wygranie meczu 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3 i zapewnienie sobie miejsca w finale.

A w walce o Coupe des Mousquetaires czyli specjalną nagrodę w wielkoszlemowym French Open Robin Soederling zmierzy się z Rafaelem Nadalem.

Pojedynek Nadal - Melzer zakończył się, zgodnie z oczekiwaniami, zwycięstwem faworyta. Rozstawiony z "dwójką" Hiszpan, świętujący wczoraj swoje 24. urodziny, bez najmniejszych problemów uporał się z Austriakiem Juergenem Melzerem (nr 22.). Podopieczny trenera Toniego Nadala w całym meczu oddał rywalowi zaledwie 11 gemów, wygrywając 6:2, 6:3, 7:6 (8-6).

Już w najbliższą niedzielę poznamy triumfatora French Open 2010.

Wyniki pojedynków półfinałowych gry pojedynczej mężczyzn:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Juergen Melzer (Austria, 22) 6:2, 6:3, 7:6 (8-6)
Robin Soederling (Szwecja, 5) - Tomas Berdych (Czechy, 18) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3