Facebook Google+ Twitter

Fretka - "trochę większy" królik?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-02 10:39

- Chciałabym mieć psa, ale nie mam za wiele czasu na opiekę nad nim. Chyba zdecyduję się na fretkę – mówi Agnieszka, matka 19-miesięcznej dziewczynki.

Agnieszka z niedowierzaniem reaguje na informację, że fretki to nie gryzonie, a drapieżniki, mięsożerne i potrafiące boleśnie ugryźć, nawet w trakcie zabawy. Szczególnie z niezbyt subtelnym, półtorarocznym dzieckiem…

Niestety, Agnieszka nie jest wyjątkiem wśród osób pragnących nabyć tego „niezobowiązującego” pupila. Do tego spora część takich przypadkowych posiadaczy fretek kupuje je w sklepach zoologicznych. Niestety, nierzadko pod wpływem impulsu bądź usilnych błagań swoich pociech. Doświadczeni właściciele domowych hodowli zwykle dokładnie sprawdzają predyspozycje potencjalnych nowych właścicieli do utrzymania fretek. Jednak w sklepach zoologicznych bardzo często zwierzęta te traktowane są jak towar, przedmiot obrotu. A ponieważ ceny fretek zazwyczaj są znacznie wyższe niż pozostałych lokatorów sklepowych klatek (od 350 zł), sprzedawcom szczególnie zależy na ich „zbyciu”. Nie tylko zatajają pewne niewygodne informacje na ich temat, ale najczęściej sami nie posiadają podstawowej wiedzy o ich hodowli i pielęgnacji.

Smutne życie sklepowej fretki…

Dowodem na tę tezę mogą być co najmniej kontrowersyjne warunki, w jakich są przetrzymywane. Małe, niskie klatki, nieodpowiedni pokarm, brak właściwego wyposażenia to tylko kropla w morzu zarzutów, jakie można by przedstawić właścicielom sklepów zoologicznych. A bywa znacznie bardziej drastycznie. - W jednym z poznańskich „zoolków” fretka cisnęła się w małym akwarium, przez około dwa miesiące śpiąc na drewnianym żwirku lub zimnym szkle - zdradza Anna Baytar z Fretkowej Akcji Adopcyjnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek, i dodaje: - Na szczęście przeprowadzona interwencja odniosła skutek, po kilku dniach fretka dostała zdecydowanie lepsze warunki bytowania, choć takich przypadków jak ten jest, niestety, całe mnóstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.