Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16678 miejsce

Friganie - śmietnikarze z przekonania

- Nasze wysoko rozwinięte i konsumpcyjne społeczeństwo prowadzi intensywną eksploatację Ziemi i jej zasobów - można przeczytać na oficjalnej stronie friganów, ludzi sprzeciwiających się konsumpcjonizmowi i żywiących się w śmietnikach.

Public Domain / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Man_rummaging_thought_a_skip.jpgFriganizm (ang. freeganism) to ruch rozpowszechniony w Europie Zachodniej, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie jest jeszcze znany. Jego przedstawiciele znajdują alternatywne sposoby na zaspokojenie swoich codziennych potrzeb poprzez szukanie jedzenia, ubrań i sprzętu elektronicznego w śmietnikach znajdujących się blisko supermarketów. Dzięki temu ograniczają swój udział w rabunkowej gospodarce ludzkiej populacji i minimalizują swój negatywny wpływ na naturalne środowisko naszej planety. Friganizm to nie tylko ideologia ekologicznych fanatyków, ale określony styl życia. Jego zwolennicy zachowują się tak nie dlatego, że są biedni albo bezdomni, ale z przekonania.

Motywy protestu


Friganom nie odpowiada współczesny model gospodarki. - Kapitalistyczny model ekonomiczny bazuje na niekończącym się wzroście ekonomicznym, stałych innowacjach i ekspansji rynków oraz ciągłym obiegu kapitału. Ekonomia wzrostu musi produkować przyczyny cyrkulacji kapitału - piszą friganie.

Zwolennicy tego ruchu przeciwstawiają się również prawom dzisiejszego marketingu. - Specjaliści od marketingu są niesamowicie efektywni w psychologicznej manipulacji. Oni nie sprzedają już dóbr w czystej postaci - ich „produkt” to skojarzenia, emocje i koncepcje - seksu, zaufania, radości, odpowiedzialności, bogactwa, itd. Wszystkie te koncepcje powiązane są z markami oraz milionami i miliardami w reklamowych dolarach - dodają friganie. Właśnie dlatego chcą ograniczyć do minimum swój udział we współczesnej ekonomii i szukają innych sposobów na zaspokojenie potrzeb.

Frigańska działalność


Friganie prowadzą szeroko zakrojone akcje mające na celu pokazane konsumpcyjnemu społeczeństwu jego błędów. Ich podstawowym zadaniem jest odzyskiwanie z wysypisk i ulicznych śmietników towarów, które nie powinny były się tam znaleźć. Według friganów wyrzucone jedzenie często nadaje się jeszcze do spożycia i mogłoby posłużyć do przygotowania ciepłego posiłku. Ich zdaniem takie zachowanie demaskuje niesprawiedliwości w społeczeństwie, w którym najważniejsze powinno być nakarmienie głodnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

L Diablo
  • L Diablo
  • 16.11.2010 23:01

Jak to dojdzie do polski - piszę się... żarcie za darmo jest dobre, jeśli zarabia się 1200zł. Z resztą sam przyniosłem do domu zajefajną komódkę z wystawki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To sie nazywa autentyczne życie.Chciał bym mieć kiedyś tyle odwagi co Ci ludzie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja koleżanka była w Stanach na stypendium i w ten sposób umeblowała całe mieszkanie.
I to nie były zdezelowane, śmierdzące rzeczy, a całkiem zacne.
A ksiązki po przeczytaniu wymieniała na nowe. Podobnie robiła z płytami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 18.04.2008 22:30

dobre...jak dla mnie debilizm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykulik :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 18.04.2008 19:12

szczerze mówiąc nie dziwię się, że ludzie buntują się przeciwko takiemu światu... Będąc w Niemczech często widziałam, że ludzie wyrzucają bardzo dobre rzeczy, które im się po prostu znudziły...A potem narzekają na zaśmiecony krajobraz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 18.04.2008 19:10

bardzo ciekawy artykuł :) gratuluję pomysłu i wykonania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

gdzieś czytałam o tym, ale piszący stworzył wokół tego zjawiska inny nieco klimat. bo choć samo zjawisko jest dośc zacne, otwieranie sklepów, gdzie wymienia się towar a nie kupuje, to taki folklor trochę jest. coś tam ludziom owszem, uświadamia, ale żeby tak zyć jak ci ludzie? nie sądzę, zeby było to mozliwe. Wg mnie to jest margines.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Daje do myślenia, ciekawe do poczytania podczas przerwy w pracy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.