Facebook Google+ Twitter

Frombork: pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-05-20 13:07

Powtórny pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika odnalezionych w katedrze fromborskiej w 2005 roku, odbędzie się 22 maja o godzinie 11. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko na Warmii.

W Olsztynie, 20 maja o godz. 19, zostanie odprawiona msza święta, której będzie przewodniczył bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, a homilię wygłosi metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.

21 maja 2010 r. o godz. 7, trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika zostanie przewieziona z Olsztyna do Fromborka, trasa będzie wiodła przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno i Braniewo do Fromborka. Nieprzypadkowo wybrano tę trasę, gdyż wszystkie te miasta związane są z działalnością Mikołaja Kopernika, jako kanonika warmińskiego, lekarza i uczonego astronoma.

22 maja o godz. 11, w katedrze we Fromborku rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń, nie tylko na Warmii. Powtórny pogrzeb Kopernika rozpocznie się mszą świętą, po liturgii trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika spocznie w miejscu pierwotnego pochówku pod posadzką w nawie bocznej fromborskiej katedry, obok ołtarza, którym za życia opiekował się słynny astronom.

Postument Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej. / Fot. Foto. Antoni NadzikowskiMiejsce w którym pod podłogą w trakcie wykonywania prac konserwatorskich w 2005 r. odnaleziono szczątki Mikołaja Kopernika. / Fot. Foto. Antoni NadzikowskiFrombork, pomnik Kopernika i wzgórze katedralne w zimowej szacie - 2010 rok / Fot. Foto. Antoni Nadzikowski


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.05.2010 20:38

Miejsce w którym powtórnie pochowano Kopernika - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Był człowiekiem Renesansu, poza astronomią zajmował się matematyką, astrologią, ekonomią, był tłumaczem, pisarzem, poetą, prawnikiem, lekarzem, negociatorem i pełnił wiele zaszczytnych funkcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację Stefanio, zasłużył sobie na to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś nie słyszałem, żeby w TVP o tym wspominali, albo akurat w tym czsie ja telewizji nie oglądałem. A może by tak proces beatyfikacyjny zainicjować na W24. Takie osiągnięcie wymagało , niechybnie Boskiego współudziału. Musiał więc z Bogiem żyć w dobrej komitywie i mieć z Nim dobre relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech spoczywa w pokoju *

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.