Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14023 miejsce

Fronda, IKEA i "pedałowanie"

Na forum portalu Fronda.pl pojawiły się wpisy zachęcające do wszczęcia akcji protestacyjnej przeciwko firmie IKEA, która - według użytkowników tegoż forum - propaguje homoseksualizm na łamach kwartalnika „IKEA Family Live”. Planowany jest happening-protest, który miałby sparaliżować pracę sklepu.

Czy użytkownikom Frondy uda się "pokonać" firmę IKEA? / Fot. Mateusz SienkiewiczOburzenie wśród czytelników pisma wywołał rozdział zatytułowany "Dom jak nie z tego świata" składający się na serię „12 portretów rodzinnych”. Pojawia się w niej przykład rodziny Steve'a oraz Iana – dwóch mężczyzn. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, godzi to w „tak ważne dla społeczeństwa instytucje jak rodzina, macierzyństwo, czy ojcostwo”. Swoją dyskusję na forum zatytułowali "IKEA promuje pedałowanie".

Pomysłodawcy zachęcają innych użytkowników do przesyłania listów protestacyjnych na adres mailowy rzecznika prasowego firmy IKEA, Karoliny Horoszczak. Ona sama przyznaje, że do tej pory otrzymała kilkanaście takich maili. Przyznaje jednak, że najprawdopodobniej większość z osób biorących udział w akcji nie miało w rzeczywistości okazji poznać się z treścią „IKEA Family Live”.

- IKEA jest firmą, dla której wartości są bardzo ważne. Nasza kultura organizacyjna promuje zarówno różnice jak i podobieństwa pomiędzy ludźmi – mówi rzecznik firmy. - Akceptacja dla różnorodności w IKEA oznacza, że traktujemy się nawzajem z szacunkiem niezależnie od różnic, od grup społecznych do jakich należymy, płci, orientacji seksualnej, wieku, koloru skory, poglądów. Dotyczy to zarówno naszych klientów, partnerów, sąsiadów jak i pracowników.

Rzeczniczka przyznaje także, że IKEA pojmuje rodzinę przez pryzmat domu, w którym żyją ludzie, a jej priorytetem jest opieranie się stereotypom w urządzaniu wnętrz. – Nie oceniamy sytuacji życiowych na podstawie związków międzyludzkich, a tylko i wyłącznie przez pryzmat wyposażenia wnętrz, które ma jak najlepiej służyć jego mieszkańcom – dodaje Karolina Horoszczak.

Wszelkie odpowiedzi ze strony firmy IKEA nie satysfakcjonują oburzonych użytkowników. Niektórzy uważają, że owa promocja „różnorodności” to także popieranie tak skrajnych zachowań jak sodomia. Być może niedługo sprawa trafi do centrali firmy, gdyż znalazły się osoby, które przetłumaczyły list protestacyjny na język angielski. Pojawił się także jeszcze inny pomysł wymierzony przeciwko szwedzkiemu sprzedawcy mebli.
screen z Fronda.pl / Fot. Mateusz SienkiewiczNa forum Frondy umieszczono także prototypowy scenariusz happeningu-protestu (do tekstu dołączone zapytanie o legalność takiego działania). Autor tej akcji zakłada fikcyjne zakupy w godzinach szczytu. Każdy uczestnik "protestu" miałby za zadanie wziąć po dwie torby zakupowe plus wózek - czytamy na forum. - Do toreb i wózka ładuje tyle towaru, ile może udźwignąć. Preferowane przedmioty małe i lekkie w dużym asortymencie, aby ich kasowanie było maksymalnie kłopotliwe i długotrwałe. (...)Każdy, gdy wypadnie jego kolej wykłada swoje zakupy na kasę, pozwala je skasować do samego końca, po czym mówi z uśmiechem do kasjerki: "Jestem katolikiem i nie podoba mi się propagowanie homoseksualizmu z zimowym magazynie Ikea Family. Dlatego w ramach protestu rezygnuję z zakupów". Po zakończonej akcji uczestnicy mieliby zostawić na kasie niezakupione towary i rozejść się do domów.

Jak dalej potoczy się konflikt na linii oburzeni użytkownicy forum portalu Fronda.pl kontra sieć IKEA? Będziemy śledzili rozwój wydarzeń.

Z treścią listu protestacyjnego można zapoznać się na stronie portalu Fronda.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (68):

Sortuj komentarze:

Ciekawe jak wyglądałaby akcja protestacyjna w kościołach? Ksiądz lub kościelny podchodzi z tacą, już mamy rzucić na ofiarę, ale oświadczamy, że za propagowanie np. celibatu, rezygnujemy ze wspierania takiej instytucji, bo zagraża ona reprodukcji gatunku ludzkiego - macierzyństwu, ojcostwu. Dzieci księży też mają prawo do posiadania normalnej rodziny!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

IKEA - do domu
CEPELIA - na eksport
Frondyści - na frond(t)
Poglądy - do przeglądu
Klienci - do sklepow
Sklepy - udekorowane
Ida świeta, idą świeta, dzyń dzyń dzyń

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 22:34

Po co tu się boczyć, widać jak na dłoni, polskie tolerancyjne społeczeństwo z miłosierdziem katolickim w tle :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Guśka007 musialabys miec najpierw pojecie o polityce tej firmy zeby wyglaszac takie sady.. Ikea nie dostosowuje sie do rynku na ktorym dziala, lecz promuje wlasny styl. W ofercie znajduje sie oczywiscie rdzenny styl skandynawski, prosty, z naturalnymi materiałami, przepelniony motywami kwiatowymi etc., ale oprocz tego znajdziesz kilka innych stylow min. youth, modern czy country. Wyglad sklepu oraz wystroj oczywiscie odzwierciedla szwedzkosc - takie sa wartosci ikea. A nasz klimat to niby jaki? Drewnopodobna szafa z prlu i babciny fotel?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolega Jordii (w tym przypadku) wyznaje pogląd tolerancji pozytywnej, która zakłada że nie istnieje prawda obiektywna, wszystkie poglądy i działania są równouprawnienie. Jeśli ja powiem że bójka jest zła a Jordii że dobra według koncepcji tolerancji pozytywnej nikt z nas nie ma racji, ponieważ prawda jest nieosiągalna?

Dla mnie osobiście rozsądnym rozwiązaniem ze strony katolików byłoby gdyby zaprzestali robienia zakupów w IKEA. Nic tak dobrze nie wpływa na poglądy jak brak zbytu lub jego znaczące obniżenie :]
A same protesty są przyczynkiem do tego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ikea jest szwedzka i niech wydaje szwedzką gazetkę dla Szwedów.
W tych ich gazetkach brakuje jakiegoś bardziej naszego klimatu, i nie mam tu na myśli spraw obyczajowych. Ostatni raz miałam w ręku Ikeę 2005 więc może się coś zmieniło. Wtedy odniosłam wrażenie, że ich marketing skierowany jest do skandynawskiego odbiorcy. Może powinni nad tym popracować?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2008 02:14

... zastanawiałam się co z AgnieszkąW, nawet zatęskniłam za Marianem ..... a tu proszę, tam gdzie "pedałują najmocniej" jest i AW ..... serdecznie pozdrawiam wraz z księżycem ... :-) Isa Skarbek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację, to za tydzień. Wprowadzono mnie w błąd, jakże tragiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Słupsku będzie 27.11 :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, dziś był w mojej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.