Facebook Google+ Twitter

Fronda.pl czyli Inny Świat

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-15 15:53

Odkryłem niedawno fantastyczne miejsce: portal Fronda. Uważany powszechnie za katolicki albo orto-katolicki. Sami określają się mianem portalu "poświęconego". Absurd i groteskę tego miejsca da się porównać tylko z atmosferą Monty Pythona...

Miejsce jest fantastyczne nie dlatego, że zbiera śmietankę intelektualną polskiego internetu, ale dlatego, że absurd i groteskę wyzierające z tego miejsca da się porównać jedynie do wczesnych filmów Bunuela i atmosfery Monty Pythona albo filmów Barei.

Oddałem się śledzeniu tego portalu z zainteresowaniem, gorliwie też i z typową dla siebie ironią komentowałem kolejne publikowane tam bzdury. Jeśli jest to portal, jak wielu bywalców uważa, katolicki, to trzeba przyznać, że katolików interesuje kilka podstawowych rzeczy:
- seks
- aborcja
- homoseksualizm
- in vitro
- złe PO
- dobry PIS
- antykoncepcja
i kilka mniej istotnych tematów, pośród których na daremno szukać czegoś na temat Jezusa czy Ewangelii.

Na portalu łatwo jest dostać tzw. bana. Rozdziela je admin wg jasnego klucza - jeśli jesteś zbyt aktywny i antypisowski albo antykościelny, albo w ogóle anty i pod prąd nurtu Frondy, to tylko kwestia czasu, kiedy Cię tam zbanują. Nieistotne, że swoje racje wykładasz grzecznie, nie reagując na obelgi i wyzwiska, z których "troll" albo "trollizda" są najlżejsze. Wydaje się, że najbardziej rozjuszają czytelników i adminów spokój i uśmiech oraz chrześcijańskie "wybaczam Ci obelgi". Osoby rzucające tam niemal mięsem są bezpieczne o ile bronią określonych tez:
- był zamach na Lecha Kaczyńskiego
- winni są Tusk i Komoruski
- in vitro to zbrodnia na ludzkości.

Banowany byłem kilka razy i w żadnym wcieleniu (Elvgreen, DrugaWolta, Ambasadorzy EU, Kalafatasi, Elvgreen2 czy teraz dziwotwory) nie otrzymałem prostej odpowiedzi na pytanie: skoro to zbrodnia na ludzkości, to jaką karę przewidujecie państwo za to przestępstwo? Wyraźnie jest to pytanie z serii niewygodnych.

Innym pytaniem niewygodnym w dyskusji na temat In Vitro był argument jednego bardziej światłego komentatora, iż w procesie in vitro rzekomo rodzi się więcej dzieci z wadami genetycznymi niż w normalnym procesie (choć badania które podawał były dość wątpliwe, bo choćby porównywały dzieci z par zdrowych a nie leczących się od lat na bezpłodność). Wg komentatora stanowi to poważne ryzyko dla gatunku ludzkiego, bo do tej pory natura sama eliminowała takie zarodki. Na pytanie czy jest w takim razie za zakazaniem postępu w medycynie onkologicznej ratującej chore dzieci, bo w końcu natura też je eliminowała do tej pory - rzeczowej odpowiedzi już nie otrzymałem.

Portal zieje obłudą. Jest ona zabawna, można bowiem bronić swoich tez, ale trzeba zachowywać się konsekwentnie, bo to jest oznaka ograniczenia umysłowego - najczęściej będącego konsekwencją błędnie pojętej doktryny religijnej. Schemat rozmów jest mniej więcej taki:
1. Ktoś się zżyma na to, że na wschodzie Kościół Prawosławny zagarnia kościoły katolickie.
2. Pytam się czy analogicznie Kościół Katolicki ma zamiar zwrócić kościoły Protestantom na ziemiach odzyskanych.
3. Odpowiedzi długo nie ma (nie licząc wyzwisk od agentów UB i trolli), ale w końcu coś się pojawia w miarę rozsądnego: skoro te kościoły zabrane protestantom są głównie gotyckie, to trzeba przyjąć, że należały wcześniej i tak do Kościoła katolickiego.
4. To w takim razie stawiasz następne pytanie: dobrze. OK. To czy analogicznie i konsekwentnie przyznasz, że majątek zabrany kościołowi powinien być zwrócony narodowi polskiemu, bo w końcu do niego należał?
Odpowiedzi brak. Za to pojawiają się nawoływania do niedokarmiania trolla i szereg co ciekawszych inwektyw. Jedną z najciekawszych był wierszyk na moją cześć napisany przez niejakiego Henryka Krzyżanowskiego:

Jestem Elvgreen, co ciemnotę,
którą Fronda w necie szerzy,
gromić wielką mam ochotę;
chociaż mózgu miewam nieżyt.
Aby ordnung mieć w poglądach
i wysoko trzymać głowę,
czytam GazWyb i oglądam
Szkło co wieczór Kontaktowe.
Przez to niezachwianą wiarę
mam (mocniejszą od betonu)
w przesądy nowe i stare,
wprost z Agory i Salonu.
Przeczytajcie więc blogerzy, w co Elvgreen szczerze wierzy:
W Platformy autostrady,
Bartoszewskiego tyrady.
W Macierewicza złą wiarę,
w to, że jest faszystą Jarek.
W to, że matka-Polka marzy
by swe dzieci bić po twarzy.
W krzywdę TeWu tysiąc trzystu.
W nawrócenie się czekistów.
W to, że nas kochają Ruskie,
gdy cmok-cmok Wołodia z Tuskiem.
W zbawczą moc z EU dotacji.
W potrzebę seksedukacji.
Że ze zgrozy świat sztywnieje,
że nie rządzą w Polsce geje.

Fantastyczne! Podziękowałem, obiecałem umieścić na swoim blogu i, nie chcąc być dłużnym, napisałem swój wierszyk:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dariusz Wieczorek
  • Dariusz Wieczorek
  • 12.01.2011 17:26

Fronda rzeczywiście zeszła na psy - ale głównie dlatego, że autor i cała gromada takich jak on maniakalnie wypisują sie na forum frondy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz
  • Mariusz
  • 01.12.2010 16:04

Fanatyków najlepiej marginalizować. Zbytnia uwaga tylko przysparza im zainteresowanych i uwagi. Fanatyzm religijny zwalcza nasza cywilizacja, w której ludzie sami odchodzą od kościoła, a zmierzają ku filozofii. Według mnie to postęp intelektualny i duchowy, a nie ciemna wiara bez zrozumienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ela
  • Ela
  • 01.12.2010 13:47

W istocie jest to sekta albo grupa ludzi żyjących w jakiejś straszliwej paranoi (i nie piję tutaj do wiary katolickiej, a tym, co jest "obok")
Dlaczego nikt się tym nie zajmie? Moim zdaniem ci ludzie są niebezpieczni. Naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 16.11.2010 14:32

"...są rzeczy na ziemi i niebie o których filozofom sie nie śniło"jest jeszcze internet i takie w nim miejsca,że...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst! :)

Ja również lubię szukać teorii spiskowych tak jak ludzie z Frondy :) Z tą różnicą, że się z nich śmieję a nie nimi żyję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam Frondę z czasów przed-kaczyńskich i przed-pisowskich, zaraz na początku, był to bardzo ciekawy portal na wysokim poziomie. Szkoda, że tak zjechał i tak się zasklepił w ciasną skorupkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Leszku! szacunek za ten dowcipny i jakże prawdziwy obraz Frondy.
Jest to specyficzna sekta i logiczne pytania nie znajda odpowiedzi, poniewaz są...logiczne, a nie oparte na fanatycznym przekonaniu o własnej nieomylności.

Sądząc z dominującej tam tematyki ludzie ci odznaczaja się obsesją. Głownie na temat damskiej d....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Następny "nawiedzony", "obcy" krytykujący wszystko co Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.