Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8312 miejsce

Fulla - lalka dla prawdziwych muzułmanek

Dziewczynki z Bliskiego Wschodu mają swoją własną zabawkę. Jest nią Fulla, która na pierwszy rzut oka wydaje się być kolejną kopią lalki Barbie. Jest nią jednak tylko pozornie…

Jedna z wersji lalki / Fot. screen ze strony fulla.comFulla, podobnie jak coraz większa liczba dziewczyn na Bliskim Wschodzie, ukrywa swoje ciało i włosy pod tradycyjnym, muzułmańskim strojem. Od Barbie odróżnia ją także typ urody - jest ciemnooką brunetką, a nie zachodnią blondynką o błękitnych oczach.
Fulla po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2003 roku. Została wymyślona i wyprodukowana w Syrii osiągając w krótkim czasie sukces, o którym mogą jedynie marzyć inni producenci zabawek. Lalka ma odpowiadać kulturowemu wzorowi prawdziwej muzułmanki. Jej imię pochodzi od kwiatu, który można znaleźć wyłącznie na Bliskim Wschodzie, przez co jest jeszcze bliższa dzieciom, do których jest kierowana.

Chociaż w większości przypadków prezentowana jest w zakrywającym całe ciało stroju wyjściowym (muzułmanki nie mogą pokazywać obcym mężczyznom włosów), jej ubiór różni się w zależności od charakteru państwa. W konserwatywnej Arabii Saudyjskiej jest sprzedawana przede wszystkim w czarnej sukni i chuście, odsłaniającej jedynie twarz. W państwach  / Fot. PAPliberalniejszych, ubrana jest w nieco bardziej obcisłe stroje i płaszcz w pastelowych kolorach. Na głowie ma wtedy modną, kolorową chustę, na wzór tych noszonych przez niektóre młode dziewczyny.

Fulla nigdy nie odkrywa ramion ani nóg, a w sytuacjach, gdy mogą ją zobaczyć obcy mężczyźni, zawsze nosi na głowie chustę. To właśnie ubiór jest najbardziej wyrazistym elementem podkreślającym muzułmański charakter lalki, chociaż nie jedynym. Przykłady pojawiających się już wcześniej lalek dowodzą, że nie wystarczy odpowiednio ubrać Barbie, aby stała się popularna wśród muzułmańskich dzieci (i ich rodziców). Dlatego Fulla ma także własny, różowy dywanik, na którym modli się, zgodnie z zasadami islamu, pięć razy dziennie. Rodzice, zadowoleni z wartości, których nośnikiem staje się lalka, mogą dokupić różowy dywanik z logo lalki, odpowiednio duży, aby mogła modlić się na nim ich córka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Gwiazdki za konsekwentne przybliżanie nam innej kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat, jednak nie zgodzę się z postawioną tezą. Opisujesz, w jaki sposób Fulla markuje produkty powierzchownie nie związane z lalką jako produktem - jak choćby płatki śniadaniowe. Oznacza to, że, tak jak w przypadku Barbie, lalka ma stać się nie tylko produktem, ale i marką kreującą pewne wzorce, właśnie poprzez markowanie odpowiednich produktów.

Jakiś czas temu oglądałam film o twórczyni lalki Barbie i o tym, jak produkt ten wpłynął na kulturę masową kręgu euroatlantyckiego, w której zarzucano idei marketingu Barbie z jednej strony - propagowanie konserwatywnych wartości (mówiąc prosto - wzorzec kobiety podporządkowanej męskim zachciankom, także wzorcowi seksualności), z drugiej - pokazywano, w jaki sposób wpłynęła ona na upowszechnienie idei emancypacji (Barbie w rolach zawodowych, niezależna, samodzielna finansowo).

Polecam właśnie ten film, ponieważ sposób działania firmy produkującej Fullę zdaje się być wzorowany na działaniach Mattel. Oznacza to, że Fulla z założenia ma być nośnikiem wartości, co więcej - ma markować produkty umożliwiające styl życia, jaki wymyślono dla Fulli - ponieważ jest ona produktem masowym i ma osiągać sukces sprzedażowy, jest to styl życia akceptowany i prowadzony tam, gdzie Fullę się sprzedaje. Ciekawa jestem jakie są wyniki sprzedaży tej lalki w poszczególnych krajach.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry, interesujący artykuł o charakterze poznawczym...nie wiedziałam aż do dziś, o istnieniu takich lalek doskonale przystających do tradycji i kultury Bliskiego Wschodu, do religii islamu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ortodoksyjność obojętnie czyja, budzi mój sprzeciw .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oficjalnie kobiety nie mogą prowadzić samochodów w AS. Nieoficjalnie prowadzą, auto z ciemnymi szybami i w drogę;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek, powiem szczerze, że też się nad tym zastanawiałem ale nie znalazłem odpowiedzi (może za słabo szukałem). domyślam się, że samochodu w AS się nie kupi, skoro tak dbają o dopasowanie do konkretnego państwa... chociaż są ponoć przymiarki do 'produkcji' brata - wtedy by mógł to być w zestaw, brat jako kierowca swojej siostry :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe ale taka jest mentalność islamu osiagamy wyniki ucząć "maluchy" obyczajowości i religii a my?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ira, one tak samo zdejmą burki, jak Ty będziesz niej chodzić do końca życia. Pewnych kwestii kulturowych nie zmieni nasza dyskusja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Ira: Fajnie by było, gdyby to wszystko chciałoby takie czarno-białe. Spędziłem trochę czasu w Iranie spotykając się z aktywistkami na rzecz praw kobiet. Zainspirowało mnie to do napisania pracy magisterskiej o prawach kobiet właśnie w tym kraju. Wiele Iranek upomina się o swoje prawa odkąd zostały im znacząco ograniczone po Rewolucji Islamskiej w 1979 roku. To już ponad 30 lat i co...?

Nieco z innej beczki - jedna z aktywistek, z którą byłem w bliskim kontakcie po zeszłorocznych wyborach prezydenckich wyjechała wraz ze swoim irańskim narzeczonym do Niemiec. Skarżyła się parę razy, że on ją nawyzywał i pobił. W głowie mi się nie mieści, że jedna z czołowych aktywistek na tym polu daje się lać własnemu facetowi. Czy kiedykolwiek to zrozumiemy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, a czy w Arabii Saudyjskiej dla lalki także można kupić samochód? O ile mnie pamięć nie myli, tam nadal kobiety nie mogą prowadzić samochodu, więc mnie to nieco zafrapowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.