Facebook Google+ Twitter

Fundacja Akogo zrealizowała plan. Klinika "Budzik" już działa

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-12-12 20:56

7 grudnia w warszawskim Międzylesiu została uroczyście otwarta klinika Budzik, która jako pierwsza placówka w Polsce zajmie się leczeniem dzieci w śpiączce. Jej budowę zainicjowała Fundacja "Akogo?" założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk i księdza Wojciecha Drozdowicza.

"50 procent pacjentów w śpiączce zachowuje świadomość"

 / Fot. Fundacja Akogo?Placówkę uroczyście otwarto 7 grudnia w Międzylesiu, w obecności między innymi: wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza, arcybiskupa praskiego Henryka Hosera oraz ks. Wojciecha Drozdowicza.

Starania o stworzenie takiej kliniki Ewa Błaszczyk rozpoczęła po tym, jak jedna z jej córek w maju 2000 roku popijając tabletkę zakrztusiła się i zapadła w śpiączkę.

Projekt kliniki opracował zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. W czerwcu 2007 roku Fundacja "Akogo?" uzyskała pozwolenie na budowę. 26 listopada wmurowano kamień węgielny, a 26 marca 2008 roku rozpoczęto budowę.

 / Fot. Fundacja Akogo?"Budzik" to czteropoziomowy budynek (3 kondygnacje i piwnica). Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1600 m2.

Jest on połączony z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Powstanie kliniki było możliwe dzięki staraniom i wsparciu wielu osób indywidualnych, firm, instytucji, urzędów. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 20 mln złotych. Fundacja uzyskała fundusze ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, od Fundacji Polsat, TVN i WOŚP.

Akogo obudzi Budzik?

W "Budziku" jest 15 miejsc dla pacjentów (rodzice mogą być razem z dziećmi) po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych, którzy będą w nim przebywać przez rok (lub do 15 miesięcy) od zdarzenia. W tym czasie są największe szanse na wybudzenie ze śpiączki.

Program leczniczo-neurorehabilitacyjny będzie obejmował: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego, program leczenia wspomagający, program psychologiczny,
diagnostykę porównawczą oraz konsultacje lekarskie.

Klinika została dedykowana Janowi Pawłowi II.

 / Fot. Fundacja Akogo? / Fot. Fundacja Akogo / Fot. Fundacja Akogo? / Fot. Fundacja Akogo? / Fot. Fundacja Akogo? / Fot. Fundacja Akogo? / Fot.  Fundacja Akogo? / Fot. Fundacja Akogo?
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ola do "Budzika" się nie kwalifikuje. Zbyt dużo czasu minęło od wypadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2012 21:57

Zgadzam się z Panią, Pani Ewo.

Dlaczego Ola się tam nie znajdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu i wielkiego uznania dla Pani Ewy Błaszczyk za wszystko co robi przez tyle lat dla swojej chorej córki i dla innych ludzi. Patrząc na nią i na jej poczynania, można czerpać siły, gdy samemu zmaga się z problemami zdrowotnymi własnego dziecka.

"Budzik" to wyraz wielkiego poświęcenia dla drugiego człowieka. Dzięki Pani Ewie w tej klinice będą budzone do życia dzieci. Niestety, jej córka Ola się tam nie znajdzie.

Osobom stawiającym jedynki (także im dzieciom i wnukom) życzę zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2012 11:16

Brawo! Pani Ewo, Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyłączam się do gratulacji dla Pani Ewy Błaszczyk i Jej Fundacji, jak wcześniej przyłączałem się do sms - owego wspierania tej inicjatywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.