Facebook Google+ Twitter

Fundacja Batorego krytycznie o wschodniej granicy Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-09 16:30

Polskie przejścia graniczne, będące zarazem przejściami granicznymi strefy Schengen, nie zapewniają godnych warunków oczekiwania i odprawy. To wniosek z raportu opublikowanego przez Fundację Batorego.

Oczekujący w wielogodzinnych kolejkach ludzie nie mają gdzie się umyć, zjeść, załatwić potrzeb fizjologicznych, przewinąć niemowląt, a w poczekalniach nie przewidziano miejsc siedzących. Na przejściach o ogromnym ruchu osobowym nie ma również punktów pomocy medycznej.

Współautorka raportu, Ewa Matejko podkreśliła, że organizacja i infrastruktura przejść została tak pomyślana, aby przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo granicy. Zlekceważono natomiast potrzeby i prawa podróżnych.
Współautorka raportu Marta Kindler stwierdziła, że nierzadko funkcjonariusze nie okazują podróżnym należnego szacunku. Przy kontrolach uszkadzany jest bagaż i pojazdy, funkcjonariusze używają formy "ty" zamiast "pan, pani", nie ma możliwośći złożenia skargi w języku ojczystym, a informacje - jeśli w ogóle się pojawiają - są podawane w postaci wyciągów z regulacji prawnych, zatem "w języku niepojętym dla laika".

Uczestniczący w dyskusji nad tezami raportu szef Służby Celnej Jacek Kapica zapewnił, że funkcjonariusze są szkoleni i znają standardy obsługi podróżnych. Zauważył przy tym, że kontrola celna zawsze będzie postrzegana negatywnie.

Jacek Kapica przyznaje, że jest konieczna budowa nowych przejść granicznych. Jego zdaniem, małe przejścia nie rozwiążą jednak problemów, bo dotyczą ruchu lokalnego. Potrzebne są duże przejścia tranzytowe.
Autorki raportu i uczestnicy dyskusji stwierdzili, że w ostatnich latach zostało zmarginalizowane zjawisko korupcji na polskich przejściach granicznych.

Analiza dotyczyła sytuacji na zewnętrznej granicy lądowej Unii Europejskiej. Badanie przeprowadzono w Polsce, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.