Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

720 miejsce

Fundacja Forani stawia na nogi osoby po wypadku!

Fundacja Forani powstała cztery lata temu. Założyła ją Iwona Lis, która w wypadku samochodowym straciła córeczkę Anię. Dziś to szczęśliwa osoba, która po osobistej tragedii pomaga innym.

Fundacja Forani codziennie odbiera telefonu, od osób, które nie mogą poradzić sobie w Dynamiczna, odważna kobieta - Iwona Lis - założycielka Fundacji Forani w 2012 roku przeżyła poważny wypadek samochodowy, w którym straciła jedyne dziecko. Od tego tragicznego zdarzenie zmieniło się całe jej życie. Nie chciała już pracować w korporacji, wybrała pomoc innym. Założyła Fundację Forani, której celem jest szybkie docieranie do osób, które niezwłocznie potrzebują pomocy lekarza, rehabilitanta, psychologa, prawnika.

Wypadek wywraca świat do góry nogami. Obsesyjne myśli, poczucie bezradności, lęk, ogromny ból fizyczny i psychiczny - to tylko część objawów traumy powypadkowej. Przeżyłem wypadek samochodowy. Ostatni moment, który pamiętam to światła, które nagle pojawiły się na naszym pasie. Nie pamiętam tygodnia z życia - tak rozpoczyna swoją historię jedna z osób, która trafiła do Fundacji Forani. Byłam utrzymywana w śpiączce farmakologicznej. W wyniku wypadku miałam połamane nogi, wszystkie kości miednicy, rękę, żebra. Miałam krwotok wewnętrzny bezpośrednio zagrażający mojemu życiu - dodaje.

Trudny jest moment pobytu w szpitalu, jak i powrót do domu, do zupełnie innej rzeczywistości niż tej sprzed wypadku. Okazuje się, że potrzebne jest szpitalne łóżko, wózek. Często brakuje funduszy do życia, bo czas po wypadku "zabrał" wszystkie oszczędności. Zaburzone poczucie bezpieczeństwa, niekiedy strata bliskiego, no i ogromny ból....

Nagromadzone problemy, powodują, że osoby i rodziny czasem nie są w stanie, załatwiać różnych formalności, a proces odszkodowania, czy też organizowanie leczenia nie należy do łatwych. Często trzeba wykonać mnóstwo telefonów. Wtedy człowiek traci nadzieję, odechciewa się żyć. Aby to ułatwić uaktywniliśmy Ogólnopolską Infolinię Fundacji Forani (22 102 16 16) , na którą mogą dzwonić poszkodowani w wypadku, bądź ich bliscy po bezpłatne wsparcie - mówi założycielka Fundacji Forani. Pomagamy w dotarciu do dobrych lekarzy i rekomendowanych ośrodków rehabilitacyjnych, wsparcia psychologicznego i prawnego. Fundacja stara się pomóc każdej osobie, która się odezwie. Działania nakierowana jest na konkretną osobę. Jak trzeba znajdziemy osobę do opieki, zapłacimy za rehabilitacje, skontaktujemy z najlepszym specjalistą, zorganizujemy zbiórkę pieniędzy, kupimy materace do łóżka. Po prostu pomagamy - dodaje.

Jak przebiega rozmowa z osobą po wypadku? Co jest najtrudniejsze jest dla poszkodowanych i ich bliskich? Na Infolinię Fundacji Forani dzwonią osoby z różnymi problemami. Czasem szukają pomocy prawnej, bo odszkodowanie za wypadek jest zdecydowanie za niskie, kontaktują się też osoby z ostrym załamaniem, szukają wsparcia, opieki. Dzwonią rodzice, których dziecko miało wypadek w szkole lub na placu zabaw, dzwonią również osoby po wypadkach w pracy oraz pracodawcy z pytaniami o procedurę powypadkową. Pytania są bardzo różne, dotykają wielu aspektów.

Sklep Charytatywny Fundacji Forani przy ul. Marszałkowskiej 1. / Fot. Wiktoria Dróżka Fundacja Forani wciąż rośnie w siłę. Obecnie na ul. Marszałkowskiej 1, w samym centrum Warszawy założony został sklep charytatywny, do którego przychodzą niezwykle ciekawi ludzie. Przynoszą cenne rzeczy: porcelanę, zadbane ubrania, zabawki, ręcznie robioną biżuterię. Są też stali klienci, którzy regularnie odwiedzają sklep, aby kupić coś ciekawego i pomóc, a czasem po prostu - porozmawiać. Wśród stałych bywalców jest wybitna wokalistka jazzowa - Urszula Dudziak, która w tym roku została Ambasadorką Fundacji Forani.

Niestety, nie wszyscy jeszcze wiedzą o działalności Fundacji, i o tym jak wiele może pomóc. Podopieczni, którym pomogliśmy są nam bardzo wdzięczni. Dowiedzieli się o nas, będąc w szpitalu, zobaczyli plakat i w chwili braku nadziei i sił, wykręcili numer 22 102 16 16. Martwi nas, że nie wszyscy jeszcze wiedzą, że istnieje nasza Fundacja, są i tacy, którzy nie dowierzają, jak wiele możemy zrobić zupełnie za darmo - podkreśla Iwona Lis.

Wypadek burzy spokój, zabiera wiele. Jedni mówią o cudzie przeżycia, inni o pechu, a jeszcze inni o szczęściu, bo w ten sposób zmieniło się ich życie. Iwona Lis podkreśla, że z tak trudnych zdarzeń nie da się wyjść bez pomocy niezwykłych ludzi: przyjaciół, rodziny, lekarzy, psychologów, rehabilitantów. Jednak nie każdy na etapie powrotu do "powypadkowej rzeczywistości" otrzymuje wystarczające wsparcie.

Każdego dnia ktoś ulega wypadkowi, jadąc do pracy, przechodząc na pasach lub po prostu przebywając w mieszkaniu. Okoliczności są różne. Statystyki policyjne informują, że od początku wakacji w Polsce doszło do 3 913 wypadków, w których rannych zostało 4 821 osób. Wielu poszkodowanych nigdy nie odzyska sprawności w nogach, czy w rękach. Jednak, mimo niepełnosprawności chcą odzyskać siłę do aktywnego życia, pasji, marzeń, miłości.


Założycielką i prezesem Fundacji Forani jest Iwona Lis. Od 2012 roku działa na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach i ich bliskich. Bezpłatnie pomaga osobom w trudnej sytuacji przejść przez etapy leczenia i rehabilitacji, pomaga również w powrocie do aktywności zawodowej. Do tej pory zorganizowała około 50 akcji charytatywnych, przekazała 100 komputerów oraz 9 tysięcy paczek z ubraniami, książkami i zabawkami do rodzin zastępczych. Podczas akcji charytatywnych zebrała 1.600.000 złotych, z czego cała kwota została przekazana podopiecznym Fundacji, pokrywając koszty leczenia i rehabilitacji. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Infolinia Fundacji Forani: 22 102 16 16

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.