Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10573 miejsce

Fundacja "Freespirit". Szkoły z Polski mają współpracować z dziećmi Afryki

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-12-05 08:33

Kiedy pół roku temu w Afryce zmarła znana polska podróżniczka Kinga Choszcz, jej rodzice i najbliżsi obiecali, że zrobią wszystko, by przetrwały idee i wartości, którymi kierowała się w życiu. Fundacja "Freespirit" powstała właśnie po to, by kontynuować to, co zaczęła młoda podróżniczka.

Choć oficjalnie fundacja rozpocznie swoją działalność w styczniu przyszłego roku, już dwa tygodnie temu odbyły się pierwsze warsztaty zorganizowane przez jedną z założycielek fundacji mamę Kingi - Krystynę Choszcz. - Nasz pierwszy projekt "Poza horyzontem" kierowany jest do szkół - wyjaśnia pani Krystyna. - Chcemy, by konkretne polskie szkoły współpracowały ze szkołami w Afryce. Na razie koncentrujemy się na Ghanie, a dokładnie na wiosce, z której pochodzi uratowana przez Kingę dziewczynka Ekua. Na kilka dni przed śmiercią Kinga kupiła małą Akuę na targu niewolników i odwiozła ją do rodzinnej wioski. Dziś dziewczynka nie musi już pracować. Chodzi do szkoły. Fundacja "Freespirit" chce, by inne dzieci też miały taką szansę.

Ze szkołą Ekui rozpoczęło współpracę gdańskie Gimnazjum nr 11. - Do tej szkoły chodziła kiedyś Kinga, dlatego ją jako pierwszą zaprosiliśmy do współpracy - opowiada Krystyna Choszcz. - Pierwsze warsztaty zaplanowaliśmy na 20 listopada i wiążą się z tym bardzo pozytywne zbiegi okoliczności. Okazało się bowiem, że jest to dzień życzliwości i do tego wtorek, a Ekua oznacza właśnie wtorek. Podczas warsztatów pilotażowych gimnazjalna młodzież obejrzała wystawę zdjęć Kingi z Afryki, wysłuchała opowieści mamy podróżniczki o jej afrykańskiej podróży oraz relacji Radka Siudy (Chopina) z pięcioletniej wyprawy autostopem po świecie wraz z Kingą. Hasłem przewodnim zajęć było motto Kingi "najważniejsze rzeczy w życiu, nie są rzeczami". Gimnazjaliści wzięli też udział w warsztatach "Każdy ma marzenia". Miała je także Kinga. Po powrocie do Polski chciała wydać swoją drugą książkę. Tym razem o jej podróży po Afryce. Sama nie zdążyła tego zrobić, ale dzięki fundacji i wydawnictwu "Poznaj świat" książka ukaże się na początku przyszłego roku. - Okazało się, że Kinga każdego dnia pisała swój afrykański pamiętnik - mówi Krystyna Choszcz. - Teraz porządkujemy jej notatki, redagujemy je i dokonujemy selekcji zdjęć. Dla mnie ta praca to niesamowita podróż śladami Kingi.

Od stycznia fundacja ruszy pełną parą. Do współpracy zaproszone zostaną kolejne polskie szkoły. - Bardzo liczymy na pomoc szkół, ale także na wolontariuszy, którzy będą chcieli współpracować przy naszym projekcie - dodaje Krystyna Choszcz. Bieżących informacji na temat fundacji szukaj w Internecie: http://www.kingafreespirit.pl.

Magda Popek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.