Facebook Google+ Twitter

Fundacja Itaka i policja razem szukają zaginionych dzieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-25 15:27

Fundacja Itaka i Policja podpisały porozumienie o współpracy w sprawie poszukiwania zaginionych dzieci. Obie strony porozumienia podkreślają, że ściśle współpracowały, jednak dotąd było to jedynie wynikiem dobrej woli poszczególnych osób - policjantów oraz pracowników Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych "Itaka".

Prezes Fundacji Itaka Wojciech Tochman podkreśla że powodem zaginięć małych dzieci najczęściej jest brak właściwej opieki ze strony dorosłych. Założyciel fundacji zwraca uwagę, że dzieci powinny być pod nieustanną opieką.

Podkreślił, że nie jest właściwą opieką zerkanie z okna co kilkanaście minut na dziecko bawiące się na podwórku. Nie powinno się także pozwalać dziecku na samotne powroty ze szkoły bez opieki - chyba, że dzieci podróżują w większej grupie.

Najwięcej jest zaginięć nastolatków, którzy uciekają z domu. Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk podkreśla, że wielu takich zaginięć można byłoby uniknąć, gdyby rodzice bardziej interesowali się problemami swoich dzieci i mieli z nimi dobry kontakt.

Policjanci i specjaliści centrum Itaka podkreślają, zaginięcie dziecka należy niezwłocznie zgłosić. Im krótszy czas od zaginięcia do rozpoczęcia poszukiwań - tym większa szansa na odnalezienie dziecka.

Od marca w Polsce działa bezpłatny telefon zaufania 116 000 w sprawie dzieci zaginionych. Można tam uzyskać lub zgłosić wszelkie informacje dotyczące dzieci poszukiwanych.

W wyniku porozumienia policja i Itaka będą wzajemnie się informować o ustaleniach dotyczących efektów poszukiwań konkretnych osób. Będą też wspólnie opracowywać materiały informacyjne oraz prowadzić zajęcia edukacyjne w szkołach.

W Polsce każdego dnia znika z domu 2 dzieci w wieku od 8 do 14 lat oraz około 10 starszych nastolatków. Zaginięcia dotyczą także bardzo małych dzieci, pozostawionych bez należytej opieki dorosłych. W ubiegłym roku policja przyjęła 145 takich zgłoszeń. Ogółem w 2008 roku zaginęło ponad 4 tysiące dzieci, z których 2 procent, się nie odnalazło. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Opiekuj się dzieckiem".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.06.2009 12:30

Bardzo pozytywna inicjatywa. A rodzice rzeczywiście nie zdają sobie sprawy, że dziecko musi być pod ciągłą opieką, dziwię się gdy widzę małe dzieci biegające samopas. A tyle tragedii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacyjny artykuł;)
popieram i oczywiście-trzymam kciuki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.