Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19391 miejsce

Fundacja "Krwinka" organizuje akcję poszukiwania dawców szpiku

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-13 07:14

Chorzy, żyjący dzięki przeszczepom, oraz ci mieszkańcy woj. łódzkiego, którzy uwierzyli, że ich szpik może uratować życie, spotkali się wczoraj w szpitalu im. M. Konopnickiej.

 

Dla 90 procent dzieci i dorosłych, którym przeszczep szpiku uratował życie, trzeba było znaleźć dawców za granicą, głównie w Niemczech, Czechach, Norwegii i Włoszech. Łódzka fundacja "Krwinka" zwerbowała w ubiegłym roku 100 dawców szpiku w Łodzi, 250 w Białymstoku i 400 w Gdańsku. Dlatego w niedzielę organizuje kolejną akcję.

Martyna ze Skierniewic miała 13 lat, kiedy po raz pierwszy została dawcą szpiku. Ofiarowała go swojej chorej na białaczkę siostrze Justynie. Niestety, mimo że są bliźniaczkami, przeszczep się nie przyjął, powtórny także. Dopiero trzeci przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego stał się szansą na przeżycie. Dawca był z Niemiec. Po przeszczepie Justyna wraca do zdrowia w Klinice Onkohematologii Uniwersytetu Medycznego w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi. Mimo to Martyna nadal figuruje w rejestrze dawców, wierzy, że jej szpik komuś uratuje życie.


Izabela Olszewska z Tomaszowa Mazowieckiego jest mamą 10-letniej Klaudii, która zachorowała, mając zaledwie sześć lat. Dziewczynka ma rzadką postać anemii, jej organizm nie produkuje własnego szpiku i płytek krwi. Miała szczęście, bo dla niej dawca znalazł się już po miesiącu. Także pochodził z Niemiec. Klaudia na tyle szybko wróciła do zdrowia, że mogła w minionym roku przystąpić do pierwszej komunii, a w tym może wrócić do szkoły. Zanim lekarze orzekli, że konieczny jest przeszczep, kilka miesięcy leżała w szpitalu.

Jarek Karolak przyjechał wczoraj na spotkanie dawców z tatą. Ma dwanaście lat i mieszka blisko Ozorkowa. Także jest po przeszczepie szpiku kostnego, który trzeba było sprowadzać dla niej od dawcy z zagranicy. Nie zna swojego niemieckiego dobroczyńcy, ale mówi, że codziennie mu dziękuje za szpik, bo teraz może grać z chłopakami w piłkę i biegać. W szpitalu leżał z przerwami kilka lat.


Wojciech Fendler, który jest studentem VI roku Uniwersytetu Medycznego, zdecydował się być dawcą, bo jako przyszły lekarz wie, jak trudno znaleźć właściwy szpik do przeszczepu.

W przeszczepach szpiku barierą są pieniądze. Przebadanie jednej osoby kosztuje blisko 700 zł, a utrzymanie dawcy w rejestrze 250 euro rocznie. "Krwinka" zabiega o te pieniądze w różny sposób, pozyskując sponsorów, ale też z odpisów 1 procentu od podatku. "Krwinka" przekazuje swoich dawców do banku warszawskiego laboratorium molekularnego "Medigen". Jest w nim zarejestrowanych ponad 3 tysiące dawców i "dobranych" 400 przeszczepów, z których 65 już przeprowadzono. Jednak to wciąż za mało.

Lucyna Krysiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ANETA PSIUK
  • ANETA PSIUK
  • 11.09.2010 11:59

CHCE ZOSTAC DAWCA

Komentarz został ukrytyrozwiń
ANETA PSIUK
  • ANETA PSIUK
  • 11.09.2010 11:58

BRAK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krwinka ma b. duże zasługi. Wie o tym wielu rodzicow dzieci chorych na białaczkę. Zbierają pieniądze na badania kandydatow na dawców, bo na szczęście w Polsce istnieją banki dawców nie tylko państwowe, zależne od możliwości NFZ.

ŻEBY ZOSTAĆ DAWCĄ, TRZEBA SIĘ ZGŁOSIĆ DO REJESTRU, a potem czekać na zaproszenie.

Badają stopniowo, na ile starcza im pieniędzy. Państowe rejestry dostają je z NFZ - tu wiadomo jak jest, niepaństwowe płacą z darowizn wpływających na konto fundacji.
Jeśli bardzo Ci zależy, żeby szybko zostać kandydatem na dawcę, to: zgłoś się w czasie publicznej akcji rekrutacyjnej, jak ta opisana powyżej (info na stronach www rejestrów) albo wpłać na konto rejestru choć część tych 700 PLN. Tyle kosztuje badanie na 2 poziomach zgodności.


Jest w Polsce 5 rejestrów dawców. Ten związany z Medigenem ma numer BMR PL 3,


Poniżej znajdują się ich adresy oraz linki na informacje, jak się tam zarejestrować:

BMR PL 1 KBDSz Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, ul. Grabiszyńska 105, 53-439 Wrocław
http://www.dctk.wroc.pl/dzialalnosc.html#3

BMR PL 2 IHiT Instytut Hematogii i Transplantologii, ul. Indiry Gandhi 14, 02-776 Warszawa
http://www.ihit.ntx.pl/?p=146

BMR PL 3 ALF Rejestr Dawców Szpiku przy Fundacji Przeciwko Leukemii, ul. Morcinka 5, paw. 19, 01-496 Warszawa
http://www.test.leukemia.....php?page_id=31

BMR PL 4 FUJ Bank Dawców Szpiku Kostnego działający przy Fundacji Urszuli Jaworskiej, ul. Międzynarodowa 61, 03-922 Warszawa
http://www.fundacjauj.pl/bank.php?l=pl

BMR PL 5 CRNDSiKP Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, ul. Lindleya 4, 02-005 Warszawa
http://www.poltransplant.org.pl/crndsikp.html


Pozdrawiam wszystkich, którzy chcą podzielić się swoim szpikiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.