Facebook Google+ Twitter

Fundacja SD łamie prawo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 07:58

Kluczem do finansowania kampanii prezydenckiej Andrzeja Olechowskiego jest fundacja, która narusza prawo - ustalił "Puls Biznesu".

Chodzi o fundację Samorządność i Demokracja, założoną przez władze Stronnictwa Demokratycznego, by ominąć zapisy ustawy o partiach politycznych. Stronnictwo Demokratyczne założyło fundację Samorządność i Demokracja (SiD) w grudniu 2001 roku oficjalnie po to, by "działać na rzecz rozwoju demokracji i popularyzować o niej wiedzę". Tak naprawdę fundację założono by ominąć prawo, zabraniające partiom działalności gospodarczej, w tym wynajmowania nieruchomości - napisał "Puls Biznesu". To właśnie sprzedaż nieruchomości SD miała dać tej partii kapitał na prowadzenie kampanii politycznych w najbliższych latach.

Z akt rejestrowych wynika, że od 2003 roku fundacja Samorządność i Demokracja działa jak spółka prawa handlowego i tym samym narusza prawo. Od 2003 roku, kiedy fundacja zajęła się wynajmowaniem nieruchomości, należących do SD, działalność gospodarcza stanowi ponad 90 procent jej przychodów i kosztów. Tymczasem zgodnie z prawem, skala działalności gospodarczej fundacji nie może być większa od działalności statutowej.

"Puls Biznesu" przytacza słowa Stanisława Madalińskiego z władz SD, który przyznał w 2009 roku, że celem utworzenia fundacji było "przede wszystkim dostosowanie działalności finansowej SD do ustawy o partiach politycznych oraz zatrudnienie członków Stronnictwa i finansowanie jego działalności politycznej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.