Facebook Google+ Twitter

Fundacja Warhola rezygnuje z wystawiania certyfikatów autentyczności jego dziełom

Fundacja Andy'ego Warhola podjęła 19 października decyzję, iż od 2012 roku nie będzie wystawiać certyfikatu autentyczności na dzieła mistrza pop-kultury.

Komitet Autentykacji przestanie istnieć dopiero za kilka miesięcy, ale wnioski o ustalenie autorstwa dzieł Andy'ego Warhola już nie są przyjmowane.

Istnienie takiej struktury wydawało się nieodzowne w 1987 roku, zaraz po śmierci artysty. Wtedy Fundacja Andy'ego Warhola zorganizowała grupę ekspertów do ustalania autentyczności dzieła w przypadku wątpliwego autorstwa.

Niestety, w praktyce okazało się, że niemal wszyscy kolekcjonerzy, którzy otrzymali odmowę certyfikatu na autentyczność dzieła, wystosowali wnioski do sądu o podważenie decyzji. Komitet Autentykacji, po czteroletnim procesie za odmowę uznania autentyczności jednej z prac, jest mocno zadłużony. Niestety, nie był to przypadek odosobniony. Wieloletnie i bardzo kosztowne procesy doprowadziły ostatecznie do decyzji o zaniechaniu działań związanych z wystawianiem certyfikatów autentyczności. Na stronach internetowych fundacji pisze o tym dyrektor Michael Straus.

Dyrektor podziękował za ogrom 16-letniej pracy członkom Komitetu i podkreślił, że Fundacja w dalszym ciągu będzie się zajmować propagowaniem sztuk wizualnych, czyli swoją podstawową działalnością. “Wolę wydać pieniądze na stypendia dla młodych artystów niż na koszty adwokatów” - powiedział Michael Straus artclair.com.

Prace Andy Warhola nie tylko są bardzo liczne, ale także często zmieniają właścicieli, za każdym razem podnosząc swoją wartość. Właściciele prac o nieuznanej autentyczności nie mają więc nic do stracenia, aby prowadzić wieloletnie procesy.

Przedstawiciele domów aukcyjnych Sotheby’s czy Christie’s zaznaczyli, że dla nich nie ma żadnego problemu, czy będą wystawiali na aukcjach dzieła Andy Warhola wyłącznie z certyfikatem autentyczności, czy bez niego.

Źródła: warholfoundation.org
oraz
artclair.com

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.