Facebook Google+ Twitter

Fundusz VC i spółka. Współpraca, która przynosi korzyści.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-29 15:01

Fundusz oczekuje zwrotu z inwestycji, spółka dynamicznego rozwoju. Czy tylko? Rozwój rynek Venture Capital w Polsce przekłada się także na rosnące oczekiwania względem wypracowania optymalnego modelu współpracy spółki i funduszu.

Modelu opartego w dużej mierze na zaufaniu i partnerstwie.

Jak formalnie wygląda proces współpracy funduszu Venture Capital ze spółką nie jest tajemnicą. Fundusz gromadzi kapitał, analizuje potencjalne obiekty inwestycyjne i dokonuje wejścia w perspektywiczne projekty. Następnie w okresie kilku lat wspiera spółkę w podnoszeniu jej wartości, aby finalnie wyjść z inwestycji. Dla funduszu najważniejsze jest odpowiednie przeprowadzenie ostatniego etapu. Dezinwestycja zgodnie z założonymi oczekiwaniami powinna zakończyć się zwielokrotnieniem zainwestowanego kapitału. Spółki więcej energii poświęcają na etap współpracy z funduszem, pozwalający na znaczne rozwinięcie ich wartości i osiągnięcie założonych celów strategicznych. Połączenie tych oczekiwań i ich wzajemne zrozumienie to korzyść dla obu stron, to także krok w stronę wypracowania optymalnego modelu współpracy.

Fundusz Venture Capital tworząc swój zespół dba o to, aby znalazły się w nim osoby o bogatym doświadczeniu w zakresie audytu, doradztwa, wdrażania innowacji czy budowania wartości firm. Wiedza, kompetencje i umiejętności zespołu analityczno-menadżerskiego funduszu, są więc dla spółki wartością dodaną wynikającą ze współpracy z funduszem. Dobrze zbudowany zespół potrafi wejść w struktury spółki oceniając słabe i mocne strony jej funkcjonowania, ale może też patrzeć ze znacznie szerszej perspektywy, dostrzegając potencjalne szanse i zagrożenia. Fundusz świetnie wypełnia luki finansowe, merytoryczne, czy w zakresie procesów zarządczych. Spółki, powinny więc korzystać z nauki wynikającej ze współpracy z funduszem, jest to bowiem kapitał na przyszłość często o wiele bardziej wartościowy niż ten pieniężny. Dobrze odrobiona lekcja na tym etapie to korzyść również dla funduszu, który dzięki zaangażowaniu we współpracę ze spółką może spodziewać się wysokiej stopy zwrotu.

- Będąc w spółce, jako inwestor widzimy więcej niż rynek, uczestniczymy w spółce „od środka”, rozumiemy jej potrzeby, łatwiej definiujemy cele i działania. Z drugiej strony nie jesteśmy tak skoncentrowani na działalności spółki jak Zarząd. Dzięki temu mamy szerszą perspektywę. Widzimy procesy zachodzące w spółce, jak i poza nią z szerszego punktu widzenia. W efekcie dostrzegamy więcej możliwości optymalizacji procesów funkcjonowania wewnątrz firmy oraz jej rozwoju na zewnątrz z punktu widzenia, potrzeb i celów strategicznych spółki – tłumaczy Jacek Kajko, Partner WSI Capital.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.