Facebook Google+ Twitter

Fundusze europejskie dla innowacyjnej gospodarki w Łodzi

Spotkania informacyjne i szkoleniowe, konsultacje oraz konferencja "Nauka dla Gospodarki" - a wszystko to pod wspólnym szyldem "Fundusze Europejskie dla innowacyjnej gospodarki". Podczas całego cyklu zaprezentowano informacje na temat 7. Programu Ramowego Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji Wspólnoty Europejskiej (7. PR) na lata 2007-2013.

Konsorcjum Punktów Kontaktowych / Fot. Materiały prasowe organizatorówW ciągu pięciu dni (19 - 23 listopada) zostały zaprezentowane informacje na temat programów szczegółowych 7. PR, ze szczególnym podkreśleniem istniejących w tym programie propozycji dla przedsiębiorców, mobilności i rozwoju kariery naukowej młodych i doświadczonych pracowników nauki, a także rozwoju innowacji w regionie.

- Jednym z głównych programów wspierania badań i rozwoju technologicznego w Unii Europejskiej jest 7. Program Ramowy. W tym programie finansowane są projekty o charakterze badawczo wdrożeniowym w których uczestniczą uczelnie i instytucje badawcze ale również przedstawicie „dużego” przemysłu - powiedział Andrzej Sławiński z Krajowego Punktu Kontaktowego Projektów Badawczych Unii Europejskiej.

Wzmocnienie sfery badawczej


 / Fot. Materiały prasowe organizatorówTo, że Unia Europejska dzięki wielu programom pomocowym, daje niesamowite szanse na rozwój w każdej dziedzinie nauki i techniki, nie trzeba nikogo chyba przekonywać. 7. Program Ramowy, o którym mowa przeznaczony jest na wspieranie badań, rozwoju technologicznego, rosnącej roli wiedzy na rzecz wzrostu gospodarczego, dobrego stanu środowiska i dobrobytu społecznego.

- Naszym głównym celem jest wzmocnienie europejskiej sfery badawczej
- podkreśliła Maria Douka, przedstawiciel Komisji Europejskiej. - Zależy nam również na budowaniu odpowiedniej infrastruktury która umożliwi naukowcom i przedsiębiorstwom realizację wspólnych innowacyjnych przedsięwzięć. Instytucja którą reprezentuję rozwija politykę w sferze badań i oraz rozwoju infrastruktury na poziomie krajów ale również regionów. Jednocześnie promujemy wykorzystanie funduszy europejskich z ukierunkowaniem na wykorzystanie ich właśnie w celu poprawienia infrastruktury - dodaje.

Fundusze Europejskie dla innowacyjnej gospodarki - kolejny zastrzyk wiedzy o środkach z UE


Podczas całego cyklu odbyło się ponad 15 różnotematycznych spotkań, jednak są takie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Do jednych z nich należał warsztat „Od pomysłu do rynku, od pomysłu do innowacyjnej firmy” (organizator: Centrum Innowacji – Akcelerator Technologii Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego - przyp. red.). Był on częścią konkursu na Innowacyjny Pomysł gdzie cel to przygotowanie i wyłonienie innowacyjnych pomysłów biznesowych opartych o wiedzę wyniesioną z uczelni. Nagrodami w konkursie są laptopy oraz inkubacja projektów i firm w Inkubatorze Uniwersytetu Łódzkiego lub Technoparku Łódź.

Podczas konferencji „Nauka dla Gospodarki” również nie zabrakło ciekawej tematyki. Przedstawiciele Departamentu Polityki Regionalnej - Departament ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego, mówili o kierunkach wspierania przedsiębiorczości przez Zarząd Województwa Łódzkiego. "Łódzkie regionem innowacji – 7. Program Ramowy jako źródło finansowania” to półtora godzinna prezentacja dr Andrzej Siemaszko z Krajowego Punktu Kontaktowego. Natomiast „Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) dla innowacji w regionie” to prezentacja Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, prowadzona przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi

Konsorcjum Punktów Kontaktowych - inicjator projektu


- Poświęciliśmy cały rok jako Konsorcjum Punktów Kontaktowych Regionu Łódzkiego na dostarczanie tych podstawowych informacji na co można przeznaczyć środki z 7 Programu Ramowego oraz funduszy strukturalnych - powiedziała Jolanta Pacura, koordynator Konsorcjum Punktów Kontaktowych Regionu Łódzkiego. - Informowaliśmy o formach i miejscach w których można zasięgnąć informacji i poszukiwać wsparcia w zakresie przygotowania wniosków aplikacyjnych. Obecnie skupiamy się na praktycznym wsparciu osób, które chcą aplikować do funduszy europejskich.

Organizatorem projektu „Fundusze Europejskie dla Innowacyjnej Gospodarki” jest Konsorcjum Punktów Kontaktowych w skład którego wchodzą takie instytucje, jak:
- Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych Uniwersytetu Łódzkiego,
- Biuro Międzynarodowych Programów Naukowych Politechniki Łódzkiej,
- Dział Obsługi Programów Unii Europejskiej Uniwersytetu Medycznego,
- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi,
- Fundacja Inkubator, Centrum Transferu Technologii w Łodzi,
- Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Łodzi,
- Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach,
- Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi,
oraz:
- Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej,
- Centrum Innowacji – Akcelerator Technologii Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego,
- Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.