Facebook Google+ Twitter

Fundusze europejskie. Kto może pomóc w ich pozyskaniu?

Środki masowego przekazu wiele mówią o możliwościach pozyskiwania różnego rodzaju funduszy z UE. Po środki w wielu programach wystarczy tylko sięgnąć. Jest jednak jedno "ale".

Napisanie wniosku o dofinansowanie to sprawa bardzo skomplikowana. Programów pomocowych jest sześć oraz siedemnaście regionalnych, osobnych dla każdego województwa. Problemem jest, że większość z nich dzieli się na mniejsze części, zwane priorytetami, działaniami, poddziałaniami, czy kierunkami wsparcia. Jest to bardzo zagmatwane, przyjęte słownictwo, przypominające orwellowską "nowomowę".

Zorientowanie się w całokształcie możliwości pozyskania wsparcia wymaga dużego nakładu czasu i jest nad wyraz skomplikowane. Dla większości potencjalnych beneficjentów programów UE samo znalezienie odpowiedniego programu wsparcia, stanowi pierwszą barierę. Drugą jest oczywiście samo napisanie wniosku, trzecią znalezienie źródeł finansowania.

Dlatego najlepszym sposobem pozyskania środków wsparcia z UE jest zwrócenie się do odpowiedniej powołanej w tym celu instytucji, która zajmuje się profesjonalną pomocą w pozyskiwaniu środków UE. W całej Polsce jest ich wiele, ich sposób i zakres działania jest nieco zróżnicowany. Większość tego typu instytucji jest zrzeszonych w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Mają różne formy prawne: stowarzyszenia, fundacje czy spółki, gdzie udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego.

Na przykładzie Rudzkiej Agencji Rozwoju "Inwestor", Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny i ponad setce innych instytucji zrzeszonych w KSU, najlepiej przedstawić, jakiego rodzaju wsparcie może uzyskać potencjalny beneficjent - firma, stowarzyszenie, jednostka samorządowa czy inny podmiot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tego rodzaju pomoc jest nieoceniona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.