Facebook Google+ Twitter

Fundusze inwestycyjne - jak mądrze wybrać

Inwestowanie w fundusze w czasie kryzysu? Z tego artykułu dowiesz się czym się kierować i co brać pod uwagę przy wyborze funduszu inwestycyjnego.

GPW Warszawa / Fot. PAP Leszek SzymańskiW czasach kryzysu zapewne wiele osób nie ma nastroju i chęci do inwestowania, gdyż liczą się z każdą wydaną złotówką. Dodatkowo awersję do inwestowania zwłaszcza w fundusze inwestycyjne pogłębia sytuacja na giełdzie i ciągle zniżkujące indeksy. Duża rolę odgrywa także psychologia. Ci, którzy do tej pory inwestowali w fundusze i potracili znaczną część swoich oszczędności czują się oszukani i często przyrzekli sobie, że już nigdy nie powierzą swoich pieniędzy funduszom. Czy jednak takie działanie jest rozsądne i racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak. Sytuacja na światowych giełdach jest ciągle niestabilna. Stwierdzić jednak z dużym prawdopodobieństwem można, że obecne nastąpiła spora przecena i przewartościowanie a nawet niedowartościowanie niektórych spółek. W skrócie oznacza to, że giełda jest w relatywnym "dołku". Na pytanie czy to jest już ten moment aby zacząć inwestycje nikt nie jest Państwu w stanie odpowiedzieć. Jest jednak o wiele bardziej prawdopodobne, że giełda jest bliżej "dołka" niż "górki" co powinno dać inwestorom poważny sygnał do obserwacji rynków i ostrożnych zakupów m.in. funduszy inwestycyjnych.

Najpierw wyjaśnijmy sobie czym jest fundusz inwestycyjny. Jest to fundusz zarządzany przez jedną lub kilka osób, który inwestuje powierzone mu pieniądze w odpowiednie instrumenty finansowe zależnie od przyjętej strategii i stopnia ryzyka. Fundusze mogą inwestować zależnie od ryzyka np: w akcje, obligacje, bony skarbowe. Fundusze dywersyfikują portfel tzn. inwestują w akcje różnych spółek. Ważne jest żeby zdawać sobie sprawę i być świadomym ryzyka oraz wiedzieć, że fundusz inwestycyjny jest jedną z form przechowywania kapitału obarczoną większym ryzykiem ale i większą oczekiwaną stopą zysku sięgającą nieraz nawet 80 proc. w skali roku niż np: lokaty bankowe i konta bankowe. Z drugiej strony źle inwestując możemy także stracić np: 80 proc. zainwestowanego kapitału.

Czynniki decydujące o wyborze funduszu inwestycyjnego



Akceptowana tolerancja ryzyka. Czyli ilu procentowy ubytek zainwestowanego kapitału jesteśmy w stanie zaakceptować w określonym przedziale czasowym. Fundusz inwestycyjne ze względu na ryzyko dzielimy na: fundusze akcyjne (największy poziom ryzyka ale i największa oczekiwana stopa zwrotu, orientacyjnie i w bardzo dużym uproszczeniu można przyjąć 80 proc. ryzyko i stopę zwrotu w skali roku, rekomendowany okres inwestycji w fundusze akcyjne to okres powyżej 5-6 lat, przy tego typu inwestycji trzeba zachować zimną krew oraz inwestować długoterminowo środki z nadwyżki kapitałowej, której nie będziemy nagle potrzebować), fundusze obligacji (średni stopień ryzyka i stopy zwrotu około 25 proc. w skali roku, rekomendowany czas inwestycji średnioterminowy od 2-3 lat) i fundusze rynku pieniężnego (są to najbezpieczniejsze fundusze, charakteryzujące się oczekiwaną stopą zwrotu na poziomie zbliżonym do lokat bankowych, ryzyko jest minimalne, praktycznie zerowe, rekomendowany czas inwestycji kilka miesięcy).

Ważne jest aby być świadomym czasu inwestycji, jeśli chodzi o rekomendowany czas to ważną rolę odgrywa tu inflacja, która przy dłuższym czasie mówiąc kolokwialnie zżerała by lub zerowała zysk z inwestycji obarczonej relatywnie niską stopą zwrotu i ryzykiem.

Opłaty manipulacyjne i opłaty za zarządzanie. Są platformy inwestycyjne gdzie nie ponosimy opłat manipulacyjnych (np: comiesięcznej opłaty abonamentowej lub opłat za nabycie lub konwersję jednostek). Opłata za zarządzanie jest natomiast zależna od funduszu i waha się przeważnie w przedziale od 1-5 proc. od zainwestowanego przez nas kapitału (jest ot opłata jednorazowa).

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zanim skorzystamy z porad inwestycyjnych warto sprawdzić czy porady były skuteczne w przeszłości.

O funduszach Aktywnej Alokacji (takim jest Noble Timingowy) można przeczytać raport: www.opiekuniwnestora.pl/raporty Powinno dać do myślenia.

Artykuł w kilku miejscach niestety powiela to co mówi się przy sprzedaży funduszy. Np. uśrednianie ceny zakupu. Gdy policzymy takie działania w oparciu o wyniki historyczne funduszy okaże się, że jedynie czasami pozwalało to zarobić więcej niż lokata.

Patrzenie na benchmark funduszu także nie jest najlepszym rozwiązaniem. Fundusz, który zachowuje się podobnie do benchmarku będzie gorszym rozwiązaniem, niż ten, który ma duże wahania w stosunku do benchmarku.

Gdy fundusz zachowuje się jak benchmark (np. fundusz akcji) to w praktyce gdy giełda traci inwestor będzie "cieszył się" spadkami podobnymi do giełdy. A to nie powinno być celem inwestora...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Angelo
  • Angelo
  • 18.11.2010 22:14

Fundusze to dobra alternatywa dla malego oprocentowania na lokacie, dodatkowo fundusz to inwestycja w przyszlosc wiec mozna z powodzeniem na nie odkladac przez lata, wlasnie w tym celu zalozylem sobie timingowy z noblefunds

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał
  • Michał
  • 18.11.2010 12:33

Dokłądnie jak ktos sie nie zna to od tego są specjaliści, ja korzystałem z usług Openfinance i wszystko mi wytłumaczyli teraz wiem co w moim przypadku się najlepiej opłaca ale przecież każdy oczekuje czegos innego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sic
  • Sic
  • 18.11.2010 08:28

Nikt ci nic na siłę nie wciska. Tylko się nie żal że na lokatach masz mało. Jak nie wiesz jaki wybrać to idź do doradcy, a nie tworzysz problemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cero
  • Cero
  • 16.11.2010 23:07

Powaliło wiedzą aż miło. Tylko ze wiem teraz tyle co na początku. I pewnie jakbym kupił jednostki w jakimś funduszu to na starcie bym stracił. Pewnie naiwniaków szukają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.