Facebook Google+ Twitter

Fundusze obracają naszymi pieniędzmi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-02 12:42

OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne, mają za zadanie inwestować nasze pieniądze. To od nich w dużym stopniu zależy wysokość naszej emerytury.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w Polsce w wyniku reformy przeprowadzonej w 1999 roku. Wcześniej obowiązywał stary system. Wszystkie karty rozdawał w nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prawda jest taka, że przed 1999 rokiem naszych składek nikt nie liczył. Płaciliśmy je nie po to, by odłożyć na własną emeryturę, ale po to, aby znalazły się pieniądze na wypłaty dla obecnych emerytów. Nasze emerytury miały zaś pochodzić ze składek przyszłych pokoleń. Jednym zdaniem – ZUS łatał dziury naszym kosztem.

I i II filar

Po 1999 roku wysokość składki emerytalnej teoretycznie zależy już tylko od nas i od tego, jak opłacalnie uda się nam zainwestować odłożone pieniądze. W praktyce sprowadza się to do wyboru najlepszego Otwartego Funduszu Emerytalnego, który ma za zadanie jak najkorzystniej zainwestować pieniądze za nas.

O ile w I filarze wysokość odłożonego kapitału gwarantuje nam państwo, o tyle w II filarze OFE powinny inwestować nasze składki tak, aby zapewnić nam jak największy kapitał emerytalny. Do OFE co miesiąc trafia 7,3 procent naszej pensji. Czy zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z Waszymi pieniędzmi w momencie, gdy trafiają one do funduszu?

Zadanie OFE - inwestować

Jeśli nie wiecie, to już tłumaczę.

Wybrany przez nas OFE na początku zapisuje oszczędności na indywidualnym koncie wpłacającego. Towarzystwo ma za zadanie obsługiwać nasze indywidualne konto i otrzymane od nas pieniądze rozsądnie inwestować i mnożyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.01.2010 07:21

Tutaj można porównać wszystkie fundusze: http://ofe.gourl.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.