Facebook Google+ Twitter

Funky Koval powraca! Kolekcjonerskie wydanie komiksu, który podbił Hollywood

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-14 13:51

Przygody kosmicznego detektywa, Funky’ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi – w międzyczasie podbijając niewieście serca – zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.

okładka / Fot. Prószyński i S-kaPotencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky'ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!

Na 24 marca zaplanowaliśmy kolekcjonerskie wydanie pierwszego tomu kultowego komiksu Funky Koval autorstwa Bogusława Polcha (rysunki), Macieja Parowskiego i Jacka Rodka (scenariusz).

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wznowi trzy znane już czytelnikom tomy: „Bez oddechu”, „Sam przeciw wszystkim” i „Wbrew sobie”, a pod koniec roku ukaże się „Wrogie przejęcie” – tom czwarty, publikowany w odcinkach w miesięczniku „Nowa Fantastyka”.

Oto, co o Funky’m piszą znawcy komiksu:

"Najlepszym testem dla fantastyki jest próba czasu. Funky przeszedł ją znakomicie. Pokazana tu przyszłość nadal wygląda jak przyszłość. Aluzyjne opisy skorumpowanej polityki pasują do dowolnej Rzeczpospolitej, z numerkiem lub bez, ludowej lub kapitałowej. Pomysły science fiction do dziś są świeże. Nic nie trąci myszką, a od pierwszego kadru wskakujemy w przygodę pełną suspensu i specyficznego poczucia humoru. Gdyby autorzy to wydali 30 lat temu w Ameryce, byliby dziś milionerami."

Wojciech Orliński,
„Gazeta Wyborcza”

"Do dziś świetne wrażenie robi dynamiczne kadrowanie, myślenie nie pojedynczym obrazkiem, a całą planszą. Łączenie różnych rodzajów kadrów. Przenikanie tła obrazka przez całą stronę podzieloną na mniejsze obszary. Skróty kamery. Stosowanie różnych kształtów ramek (a czasem rezygnowanie z nich), linii i efektów wyznaczających ruch, wybuchy, zjawiska czasoprzestrzenne. Funky Koval to o prostu świetny komiks."

Tomasz Kołodziejczak,
pisarz, scenarzysta komiksowy,
szef Klubu Świata Komiksu (Egmont)


"Niebanalnemu, perfekcyjnemu scenariuszowi fantastyczno-sensacyjnemu, nie pozbawionemu ironii i humoru wysokiej próby, a także głębszego przekazu, towarzyszy estetyczne wysublimowanie, wspaniały warsztat i nielimitowana wyobraźnia rysownicza. To literatura komiksowa gotowa do sfilmowania, która nigdy się nie zestarzeje. Jestem pewien, że Funky Koval podbije kina na całym świecie."

Mateusz Droba,
przedstawiciel w Polsce producenta ekranizacji Funky Kovala

"Pojawienie się Funky’ego Kovala na łamach „Fantastyki” było jak objawienie. Komiks ten prezentował polskiemu czytelnikowi zupełnie nową jakość, niespotykaną dotąd w polskich historyjkach obrazkowych. Był pełnokrwistą, wielowątkową, sprawnie rozwijającą się opowieścią, zrealizowaną z rozmachem i fantazją, przynoszącą bogaty obraz świata i złożone psychologicznie portrety bohaterów. Co najważniejsze, był wolny od dydaktyzmu i uproszczeń, wszechobecnych wcześniej w komiksach, które dotąd były uważane za literaturę dla dzieci i realizowane tak, by rzeczywiście tylko do dzieci mogły przemówić. W momencie ukazania się Funky Koval był w Polsce pierwszym awanturniczym komiksem skierowanym do dorosłych czytelników. I choć sprawił, że w następnych latach powstał szereg innych opowieści obrazkowych przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, po dziś dzień pozostał niedoścignionym wzorem."

Jerzy Szyłak,
literaturoznawca, scenarzysta komiksowy,
pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego


Tytuł:
Funky Koval. Bez oddechu
Tom: 1
Grafika: Bogusław Polch
Scenariusz: Maciej Parowski, Jacek Rodek
Data wydania: 25 marca 2011 r.
Liczba stron: 49
Format: 215x290 mm
Okładka: miękka
ISBN: 78-83-7648-671-0
Cena: 29,90zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.