Facebook Google+ Twitter

"Funny Games" - mało funny, dużo games

Witaj czytelniku, nazywam się Paul a to mój brat Peter. Zagramy w pewną grę: Ty się zakładasz, że jutro będziesz żywy, a my, że będziesz martwy. Nie możesz odmówić, zakład musi być...

"Funny Games" / Fot. PlakatZapytany pewnego dnia na ulicy przez reportera lokalnej gazety: "Z czym lub kim kojarzą Ci się Niemcy?" Bad Nauheim odpowiedziałem bez namysłu: "Wurst, Opel, Michael Haneke". O ile o pierwszych dwóch powstały miliony artykułów, to nazwisko reżysera z Monachium skojarzą tylko widzowie idący do kina na ucztę dla oka, ucha i umysłu.

Aby zrozumieć jak najdokładniej jego ostatnie wielkie dzieło musimy zagłębić się po krótce w jego życiorys - urodzony w 1942 roku Michael wychował się w rodzinie reżysersko-aktorskiej. Przez wszystkie swoje młodzieńcze lata wykazywał nadzwyczajną ciekawośc ludzką psychiką i reakcjami jednostki na określone dawki stresu. Ukończywszy psychologię, filozofię i teatrologię wyreżyserował w 1989 r. „Siódmy kontynent” i... wywołał lawinę sukcesów.

"Funny Games" do kin trafił w 1997 r. i natychmiast podzielił całe Niemcy na dwa stronnictwa. Pierwsi twierdzili, że film jest żałosny, nudny, gra aktorska znalazła się na dnie, głęboko w mule rzecznym etc. etc. Druga grupa to widzowie, którzy zrozumieli ten film.

Po równej dekadzie, Haneke postanowił uczynić odważny krok - zastąpił język niemiecki najbardziej masowym, zmienił wygląd głównych bohaterów, ale nie popełnił błędu - scenariusz pozostał nietknięty.

Ann, George oraz ich syn Georgie to rodzina idealna - uwielbiają muzykę klasyczną, żeglują, bawią się z psem - a wszystko to w ich letnim domku wypoczynkowym położonym w idyllicznej krainie. Nie wiedzą, że w 24h godziny cały ich świat zostanie wyrzucony do góry jak piłeczka golfowa a oni sami wezmą udział w serii przerażająco interesujących gier psychologicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Umknął mi ten film, dzięki za przypomnienie, zachęciłeś mnie do obejrzenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawie napisane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.