107904 miejsce

Futbol amerykański. Uczestnicy XLVI Super Bowl wyłonieni!

Za nami niesamowicie emocjonujące i stojące na niezwykle wysokim poziomie finały obu konferencji w National Football League. Tym samym poznaliśmy uczestników finału rozgrywek NFL, którzy zmierzą się 5 lutego w Indianapolis, w rozgrywanym po raz 46. Super Bowl.

/ Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURYW finale AFC ( American Football Conference ) na Gillette Stadium w Foxboro - gospodarze - ekipa New England Patriots pokonali 23:20 Baltimore Ravens po fantastycznym i obfitującym w niespodziewane zwroty akcji widowisku.

Do przerwy prowadzili gospodarze 13:10, po 6 punktach zdobytych przez „kickera” (kopacza) Stephena Gostkowskiego oraz przyłożeniu (touchdown) RB (running back) A.Green-Ellisa. Ravens odpowiedzieli 3 punktami kopacza Billy Cundiffa i przyłożeniem zdobytym po podaniu QB (rozgrywającego) Joe Flacco do Dennisa Pitty.

Na początku III kwarty kopacz Patriotów zdobył kolejne 3 punkty po celnym "field goal" z 34 jardów, ale potem następne 10 punktów zdobyła drużyna Baltimore po przyłożeniu uzyskanym w wyniku kolejnego podania ich QB Joe Flacco do WR (wide receiver) Torrey Smitha i celnego "field goal" egzekwowanego przez kickera Ravens.

Na początku IV kwarty QB New England - Tom Brady przeprowadził składną akcję, którą on sam zakończył przyłożeniem po akrobatycznym skoku z 1 jarda w czwartej (ostatniej) próbie.

Potem do końca meczu trwała już tylko "komedia omyłek" tzn. obaj rozgrywający tracili piłkę po tzw. interceptions (przechwytach piłki przez rywala) i kiedy wydawało się, że goście doprowadzą jednak do dogrywki, gdyż niezawodny do tej pory Billy Cundiff egzekwował „field goal” z 32 jardów, to niestety dla Ravens okrutnie się pomylił, posyłając piłkę obok prawego słupka podwyższenia na 15 sekund przed końcem spotkania.

Jak już wcześniej zaznaczyłem, mecz był fascynującym widowiskiem, w którym pomimo porażki defensywa Baltimore z takimi weteranami jak: Ray Lewis, Ed Reed i Terrell Suggs zasłużyła na wielkie słowa uznania za bardzo skuteczną grę przeciwko atakowi Patriots kierowanemu przez Toma Brady, który w poprzednim meczu przeciwko Denver Broncos popisał się 6 celnymi podaniami zamienionymi na tyleż przyłożeń przez jego partnerów (w meczu z Ravens ta sztuka nie udała mu się ani razu).

Dzięki temu zwycięstwu QB New England wyrównał rekord legendarnego Johna Elway’a (rozgrywający Denver Broncos z lat 90.) i po raz piąty wystąpi w Super Bowl.

Niemniej emocjonujący był finał NFC ( National Football Conference ) w którym na Candlestick Stadium - gospodarze San Francisco 49ers - ulegli dosyć niespodziewanie po dogrywce 17:20 „czarnemu koniowi” rozgrywek New York Giants (Giganci w poprzedniej rundzie sprawili olbrzymią sensację pokonując na ich terenie obrońcę tytułu Green Bay Packers).

Do przerwy prowadzili goście 10:7 dzięki przyłożeniu zdobytemu po podaniu QB Eli Manninga do TE (tight end) Bear Roscoe i 3 punktach kopacza Lawrence’a Tynes’a.

"Czterdziestki dziewiątki" odpowiedziały jedynie "touchdownem" (ale za to przedniej urody) po podaniu na 73 jardy ich QB Alexa Smitha do WR Vernona Davisa.

W połowie III kwarty ponownie ta sama para San Francisco popisała się tym razem zagraniem na 28 jardów (był to już czwarty "touchdown" złapany przez Vernona Davisa w tegorocznym play-offs).

W IV kwarcie rozgrywający bardzo dobry mecz QB Gigantów znalazł w polu obrony przeciwnika WR Mario Manninghama po zagraniu na 17 jardów i nowojorczycy ponownie prowadzili różnicą 3 punktów. 49ers jednak nie poddali się i pod koniec czasu regulaminowego wyrównali po "field goal" wykonanym przez kopacza Davida Akersa.

W dogrywce pierwsi w posiadaniu piłki byli gospodarze, ale stracili ją na swoim 24 jardzie po tzw. fumble z czego skwapliwie skorzystali goście, którzy kolejny raz za sprawą swego kopacza Lawrence’a Tynes’a mogli się cieszyć ze zwycięstwa. Został on bohaterem Nowego Jorku dzięki trafieniu „field goal” z odległości 31 jardów. Mecz zakończył się rezultatem 20:17 a MVP spotkania QB Giants – Eli Manning na 58 prób podań trafił aż 32 razy (w tym dwa przyłożenia) i uzyskał łączną odległość 316 jardów.

Innym cichym bohaterem drużyny z Nowego Jorku został WR Victor Cruz, który złapał 10 podań od Manninga na imponującą sumę 142 jardów.

Warto zaznaczyć, że tegoroczny Superbowl w którym zmierzą się New England Patriots

z New York Giants będzie rewanżem za 2008 r., kiedy to szokujące zwycięstwo odniosła ekipa Gigantów kończąc w ten sposób marzenia Patriotów o tzw. perfect season - oznaczającym ukończenie rozgrywek bez porażki.