Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19378 miejsce

„Futbol w cieniu Holokaustu. Ajax, Holendrzy i wojna”

Recenzja książki Simona Kupera. Wydawnictwo „Wiatr od Morza” Gdańsk 2013.

 / Fot. materiały wydawnictwa [http://wiatrodmorza.com/wp-content/uploads/2013/09/Futbol_okladka_500px1.jpg]Książka Simona Kupera, pt. Futbol w cieniu Holokaustu już od pierwszych stron wzbudza kontrowersyjne uczucia. W przedmowie do polskiego wydania autor, który był w Polsce w czasie Euro 2012, wytyka nam antysemityzm stadionowy przytaczając okrzyki i hasła z polskiego podwórka.

Kuper jest zdania, że piłka nożna zdradza odwieczne cechy danego narodu. Przedstawia historię Holandii sprzed II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Prezentuje dzieje własnej rodziny - Żydów z RPA, którzy po licznych podróżach osiedli w Holandii w latach siedemdziesiątych, w miejscowości Lejda. Wspomina o emigracji do Londynu i pracy dziennikarskiej. W dalszej części książki autor postanawia ostro rozprawić się mitem o Holendrach, wśród których przeżył dziesięć lat. Wytyka im, że w czasie wojny nie byli „goed- dobrzy” , jak się powszechnie uważa na świecie, a wręcz przeciwnie – „fout- niewłaściwi”. Oskarża naród holenderski o obojętność na los Żydów, masowo wysyłanych do obozów, kolaborację, bogacenie się klejnotami, złotem i srebrem pochodzącymi od ofiar holokaustu. Od drugiego rozdziału książki widać, że Kuper wziął się do solidnej pracy. Przedstawiał ciekawą historię Żydów z Amsterdamu, handlujących w swojej dzielnicy w latach przedwojennych, świętujących w soboty, jednoczących się z „gojami” na stadionie Ajaksu.

Kolejne rozdziały przedstawiają m. in. niemiecki futbol, który w latach dwudziestych i na początku trzydziestych był wykorzystywany do tworzenia mitu dobrych Niemców. Pod przykrywką sportu faszyści hodowali żołnierzy, bo w Niemczech po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego, zabroniono powszechnej służby wojskowej. Kuper opisuje, jak następnie hitlerowskie Niemcy zmuszały wybitnych piłkarzy z okupowanych krajów do gry w barwach III Rzeszy. Autor książki przytacza przykłady osób, które się na to zgodziły, np. Polak niemieckiego pochodzenia, Ernest Wilimowski, (który grał, jak dziś Ronaldo i Messi razem wzięci) oraz tych, którzy odmówili i skończyło się to dla nich tragicznie, np. Austriak Mathias Sindelar. W książce znajdziemy również przykłady wybitnych sportowców, którzy przez Niemców zostali zamordowani z powodu żydowskiego pochodzenia, np. Eddy Hamel, wybitny piłkarz z Ajaksu, który zginął w Birkenau.

W poszukiwaniu tajemnic Ajaksu Kuper odkrywa, że klub bardzo pomagał swoim zawodnikom w czasach okupacji, wysyłając np. paczki do obozów. Jednocześnie wymiata wszystkie grzechy Ajaksu spod dywanu, podając nazwiska kolaborantów. Dostaje się także kibicom, którzy w czasie wojny nawet nie protestowali na stadionach przeciwko Niemcom, bo ważniejsza była dla nich lojalność wobec klubu, niż własnej ojczyzny.
Dziennikarz przedstawia także współczesną sytuację w piłce nożnej. Omawia styl gry niektórych państw. Uważa, że piłkarze Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka i pracuje, są bardzo waleczni i nawet krew lejąca się z rany piłkarza nie powstrzyma go przed kontynuowaniem walki (Terry Butcher). Z kolei Niemcy, którzy przed II wojną światową grali jak Francja-miękko i z finezją , obecnie grają twardo jak żołnierze, dla których liczy się siła, zwinność i nieugiętość . Kuper z niepokojem wypowiada się o segregacji i poparciu dla partii rasistowskich, zwłaszcza wśród Holendrów. Uważa, że Holandia była obok Szwajcarii i Norwegii najbezpieczniejszym państwem na świecie. Była…

Niewątpliwie do jednej z największych zalet tej książki można zaliczyć bezcenne wspomnienia ludzi związanych z piłką, którzy przeżyli II wojnę światową. Kuper zadał sobie wiele trudu, aby ich odnaleźć i namówić do wspomnień z najbardziej bolesnego okresu w ich życiu. Wiele z tych osób już dziś nie żyje. Kolejnym plusem jest przedstawiona w książce historia piłki nożnej w Europie na przykładzie losów europejskich klubów, (w szczególności holenderskich: Ajaks Amsterdam, Sparta Rotterdam itd.), a także przemian, jakie zaszły w futbolu na przestrzeni lat. Aby to rzetelnie przedstawić Kuper musiał przekopać czasopisma sportowe z dziesiątek lat, porosłe kurzem protokoły klubowe i materiały archiwalne, których obszerną liczbę wykazuje bibliografia. Bezcenną zaletą są również przypisy redakcji polskiego wydania, która wnikliwie informuje polskiego czytelnika o wielu ważnych rzeczach, a których Kuper zdaje się nie zauważać, jak chociażby fakt, że Holendrzy są drugą po Polakach narodowością, która ma najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Na koniec dodam, że książka Futbol w cieniu Holokaustu jest bezcennym kompendium wiedzy o samych Żydach, ich historii, kulturze, mentalności, poglądach. Między wierszami Simon Kuper zdradza więcej o sobie i swoich rodakach, rozsianych po całym świecie, niż być może zamierzał, dlatego warto przeczytać jego książkę.

Simon Kouper „Futbol w cieniu Holokaustu. Ajax, Holendrzy i wojna.”
Wydawnictwo „Wiatr od Morza” Gdańsk 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.