Facebook Google+ Twitter

Futurystyczne karty pocztowe w Galerii Instytutu Włoskiego w Krakowie

30 pocztówek futurystycznych z kolekcji Carmelo Calò Carducci z Bari można oglądać do 15 czerwca w Galerii Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Pocztówka futurystyczna / Fot. Lidia RaśSto lat temu, 20 lutego 1909 roku, Filippo Tommaso Marinetti opublikował w Paryżu „ Akt założycielski i manifest futuryzmu”. Była to prowokacja artystyczna na nieznaną dotąd skalę, a pikanterii dodawał fakt, iż manifest powstał we Włoszech, kraju o ogromnym zapleczu kulturalnym, którego dotąd nikt nie śmiał zakwestionować.

Nowa sztuka symbolicznie odcinała się od przeszłości. „ Chcemy zburzyć muzea, biblioteki, akademie, chcemy zwalczać moralizm, feminizm[…]Będziemy opiewać lokomotywy, galopujące po szynach jak stalowe konie okiełznane rurami[…], a pędzący samochód jest piękniejszy niż Nike z Samotraki” – deklarowali futuryści.

Futuryzm wyrażał się głownie w poezji i malarstwie, ale nie ominął też coraz powszechniejszej na początku Pocztówka futurystyczna / Fot. Lidia RaśXX wieku reklamy, a zwłaszcza kart pocztowych, które były doskonałym jej nośnikiem. Pocztówki futurystyczne tworzyli Giacomo Balla, Umberto Boccioni, Fortunato Depero i wielu innych, których dzieła znajdują się aktualnie w zbiorach prywatnych Carmelo Calò Carducci z Bari.

Część jego kolekcji (30 kart pocztowych, powiększonych do rozmiarów plakatu) prezentowana jest w Krakowie dzięki współpracy Instytutu Włoskiego ze Studio Archeo900 z Ferrary. Barwne i czarno-białe pocztówki, pełne dynamizmu, prezentujące postaci w sposób nienaturalnie odkształcony, podkreślające osiągnięcia techniki można będzie oglądać do 15 czerwca w Galerii Instytutu.

Galeria Włoskiego Instytutu Kultury
ul. Grodzka 49, Kraków
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 oraz w sobotę w godz. 10-14
Wstęp wolny

Pocztówka futurystyczna / Fot. Lidia RaśPocztówka futurystyczna / Fot. Lidia RaśPocztówka futurystyczna / Fot. Lidia Raś

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki! Gdybyś nie napisała o tym, to nawet bym nie wiedział!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.