Facebook Google+ Twitter

Fuzja Orlenu i Lotosu niewykluczona

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-11 09:08

"Newsweek" podał nieoficjalną informację o planach fuzji PKN Orlen i Grupy LOTOS. Ministerstwo Skarbu zaprzeczyło tym doniesieniom, jednak inne informacje każą przypuszczać, że plany te mogą być jednak realne.

Komunikat Ministerstwa Skarbu, będącego najważniejszym udziałowcem obu tych spółek, stwierdzał co prawda, że ministerstwo nie ma planów połączenia Orlenu i Lotosu, a strategia dla sektora paliwowego zakłada istnienie dwóch samodzielnych firm, jednak już dzień później prezes PKN Orlen Piotr Kownacki w rozmowie z "The Wall Street Journal Polska" nie wykluczał takiej możliwości, a nawet zwracał uwagę na płynące z takiej fuzji korzyści. / Fot. www.orlen.pl

Czy więc będziemy niedługo świadkami połączenia dwóch największych graczy na polskim rynku paliwowym? Taka operacja byłaby niewątpliwie dużym wydarzeniem gospodarczym w skali naszego kraju (łączna kapitalizacja obu spółek przekracza 30 mld zł), ale miałaby też istotne znaczenie dla branży w całym regionie. Równolegle bowiem do tych doniesień pojawiają się także informacje o prawdopodobnym przejęciu węgierskiego koncernu MOL przez austriacki OMV. Zwiększa on swój udział w węgierskiej spółce i złożył już ofertę fuzji, MOL jednak na różne sposoby broni się przed tym wrogim przejęciem. Sprawa jest ciekawsza tym bardziej, że według spekulacji analityków za OMV mogą stać Rosjanie.

 / Fot. www.lotos.plW tej sytuacji wzmocnienie PKN Orlen i Lotosu przez ich połączenie wydaje się posunięciem, które utrudniłoby ewentualne przejęcie przez inne podmioty i wzmocniłoby pozycję polskich spółek (a raczej jednej powstałej na ich bazie spółki) na rynku. Władze Lotosu, które są przeciwne połączeniu zauważają jednak, że to właśnie połączone koncerny stałyby się bardziej łakomym kąskiem dla zagranicznych podmiotów, natomiast cytowany przez "The Wall Street Journal Polska" Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha stwierdza, że dopiero włączenie do takiej fuzji także i PGNiG zapewniłoby stabilną pozycję.

Obecne władze często wskazywały na konieczność pozostawienia w rękach państwa strategicznych przedsiębiorstw z branż energetycznych i paliwowych. Zarówno Orlen jak i Lotos są takimi przedsiębiorstwami i kwestia ich struktury właścicielskiej na pewno ma dla ministra skarbu znaczenie. Jeśli więc fuzja tych dwóch spółek miałaby być jedyną możliwością obrony przed przejęciem ich przez zagraniczne podmioty to nie można w najbliższym czasie wykluczać możliwości, że zapadnie jednak decyzja o ich połączeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.07.2007 17:07

(+) ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.