Facebook Google+ Twitter

Fuzje i upadki klubów piłkarskich, a ich tożsamość - przykład Odry

Ten wpis jest odpowiedzią na artykuł Pawła Czado, który na swoim blogu podjął temat tożsamości Odry Wodzisław.

Link do artykułu Pawła Czado: Nie idźcie tą drogą.

Czym jest tożsamość klubu piłkarskiego?

Od tego trzeba zacząć. Parafrazując pojęcie tożsamości narodowej, na pewno jest poczuciem odrębności wobec innych klubów. Świadczą o tym herb, barwy, historia, czy miejscowość, którą klub reprezentuje. Tożsamość klubu piłkarskiego wiąże się z identyfikacją z nim grupy kibiców. Poczucie tożsamości może ujawnić się działaniem na rzecz ogólnie pojętego dobra klubu, np. zapewnieniem jego ciągłości historycznej i dążeniem do jak najlepszych wyników sportowych.

Kiedy Odra utraciła tożsamość?

Część osób twierdzi, że Odra Wodzisław utraciła swoją tożsamość latem tego roku. Wówczas spółka akcyjna MKS "Odra" Wodzisław Śl. S.A. ogłosiła upadłość, a my - skutecznie walcząc o ciągłość seniorskiej piłki w Wodzisławiu - powołaliśmy do życia Klub Piłkarski "Odra 1922" Wodzisław Śl. Jeszcze inni wyciągają daleko idące wnioski, że kluby tracą swoją tożsamość przez samą zmianę nazwy. Z kolei Paweł Czado, na swoim blogu twierdzi, że Odra Wodzisław utraci swoją tożsamość dopiero po fuzji z innym klubem. Jeśli przyjąć te twierdzenia za wykładnię, to po prześledzeniu historii Odry, dojdziemy do wniosku, że w ciągu 90 lat istnienia utraciła ona swoją tożsamość co najmniej trzy razy.

Pierwszy raz - z powodu rozpoczęcia II wojny światowej. Wtedy to, KS "Odra", po 17 latach działalności, formalnie przestała istnieć. Odbudowa klubu następuje w 1945 roku, w formie połączenia trzech lokalnych zespołów: Metalowca, Związkowca i Kolejarza. W ten sposób powstaje KS "Kolejarz" Wodzisław - kontynuator tradycji Odry z 1922 roku. W 1963 roku, gdy Kolejarz znalazł się na skraju bankructwa, dochodzi do drugiej fuzji. Tym razem klub z Wodzisławia łączy się z drużyną z Wilchw. Powstaje Górnik Wilchwy-Wodzisław, kontynuator Odry z 1922 roku. Klub na przestrzeni lat zmienia nazwę kilkanaście razy. Ostatni raz w 2007 roku - wówczas dodano wymagany skrót "S.A.". Wszystkie te kluby: Kolejarz, Górnik, GKS, GKS "Odra", MKS "Odra", MKS "Odra" S.A., były kontynuatorami KS "Odry" Wodzisław z 1922 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.