Facebook Google+ Twitter

Gaba Kulka: Zaufanie jest podstawą

Mimo sukcesywnie zdobywanej popularności i pozytywnego odbioru płyty "Out" (wydanej w 2006), na szersze wody udało jej się wypłynąć dopiero w tym roku, dzięki płycie "Hat, Rabbit".

Gaba Kulka / Fot. Marek GrzymskiStało się tak poniekąd, dzięki zeszłorocznemu szałowi na Czesława i jego "Debiut", który najwyraźniej rozbudził zapotrzebowanie na ambitniejsze odmiany popu. I podobnie, jak w przypadku "Debiutu", trudno jednoznacznie ustalić przynależność gatunkową "Hat, Rabbit". Artystka używa określenia "progresywny pop", co można zrozumieć, jako połączenie inteligentnej muzyki z piosenkową przystępnością, czyli innymi słowy, pop dla myślących.

Już jutro ukaże się Sleepwalk, płyta nagrana przez Gabę wspólnie z Konradem Kuczem i wyprodukowana przez Bogdana Kondrackiego, płyta, która już dziś wyrasta na pozycję i, która sporo namiesza w rankingach oraz tegorocznych podsumowaniach. Opierając się na wrażeniach koncertowych i próbkach dostępnych w sieci, mogę stwierdzić, iż będzie to muzyka świeża, przestrzenna, oparta na ciepłych, niemal trip-hopowych podkładach, jak i również niezwykle transowa i pochłaniająca. Znakomicie wpisał się tutaj wokal Gaby, która mogła pokazać szerokie spektrum swoich umiejętności - od szeptu po wrzask, zawsze przy tym idealnie wpasowując się w klimat utworu.

W listopadzie rozpoczyna się Trójka Tour, czyli wspólna trasa koncertowa Gaby, Czesława Śpiewa i Dick4Dick.

Domyślam się, że z każdym kolejnym wywiadem zastanawiasz się, które pytanie będzie dotyczyć Kate Bush, albo Tori Amos. Zgodzisz się z tym, że w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć bycia posądzonym o jakąś odtwórczość?
Nie da się, bo jest strasznie dużo rzeczy, które zostały przez innych zrobione. Co jest dobre, ponieważ można słuchać cudzych prac i w ten sposób samemu się rozwijać.

Takie szufladkowanie często jest uproszczone i krzywdzące.
Powiem szczerze, że nie jest to meritum sprawy dla mnie. To nie ma nic wspólnego z muzyką. Komuś może sprawić satysfakcję, że ktoś go uzna za totalnego, oryginalnego geniusza, natomiast nie jest to coś, do czego się dąży. Dla mnie tego typu porównania są po prostu kwestią tego, że ludzie usiłują jakoś osadzić moją muzykę, żeby można było ją opisać, ale ja nie biorę tego do siebie w żaden sposób.

Wychowywałaś się w muzycznej rodzinie, ale nie myślałaś chyba od początku o tym, żeby iść w ślady rodziców, skoro studiowałaś Architekturę Wnętrz. Czy te studia miały być dla Ciebie zabezpieczeniem, gdyby nie wyszło Ci z muzyką?
Ja z muzyki zrezygnowałam już po podstawówce, czyli długo przed tym, jak zdawałam na Akademię Sztuk Pięknych. To, że nie zajmowałam się muzyką klasyczną, to była kwestia tego, że byłam dzieckiem, które nie chciało ćwiczyć. W momencie, gdy przerwie się edukację trudno jest ją później na nowo podjąć, a ja już wtedy miałam swoje zainteresowania muzyczne, które szły swoimi ścieżkami.

Działasz już kilka lat na polskim rynku muzycznym. Z jakim podejściem wydawców się spotykałaś odnośnie swojej, mimo wszystko dość nietypowej u nas, muzyki?
Nie miałam wielu doświadczeń z wydawcami. Właściwie miałam doświadczenia wyłącznie z moim poprzednim dystrybutorem, obecnym wydawcą i paroma firmami z którym rozmawiałam w celu znalezienia takiej, z którą będę chciała pracować przy okazji płyty Hat, Rabbit. Muszę powiedzieć, że ta obecna współpraca jest niesamowicie komfortowa dla mnie i mojego zespołu. Mamy dużo zaufania ze strony wytwórni, dużo wsparcia i zaangażowania. Życzyłabym każdemu muzykowi takiego podejścia wydawcy. Nie mam natomiast żadnych makabrycznych historii, ponieważ większość muzyków tworzących muzykę troszeczkę odbiegającą od muzyki środka wie, czego się może spodziewać po dużych wytwórniach. Chyba, że rzeczywiście rozmawiam z bardzo konkretną osobą. Ważne jest, żeby mieć zaufanie do osoby z którą się pracuje, wszystko jedno, czy jest to "majors", czy mała wytwórnia. Zaufanie jest podstawą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Od imienia chyba

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale sobie pseudonim wymyśliła :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad bardzo dobry, "znalazłeś" niezwykle interesującą osobę, to oryginalna i znakomita artystka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za komentarze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszy wywiad muzyczny, jaki dotychczas czytałem na łamach link Widać, że podszedłeś do tego Marku jak do rozmowy, a nie jak do wywiadu i bardzo dobrze:) Często inni dziennikarze o tym zapominają:) 5 gwiazdek z czystym sumieniem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nono... pełen szacun za wywiad ;D. 5+ :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry wywiad, gratulacje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wywiad ok, ale jakoś mi ona nie podchodzi jak śpiewa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry wywiad. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gaba Kulka jest super! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.