Facebook Google+ Twitter

Gabon, ambasady i polscy duchowni

Dlaczego Gabon nie ma swojej placówki dyplomatycznej w Polsce? Ani Polska w Gabonie? Dlaczego Rosja ma ogromną siedzibę przy Belwederskiej, a ambasada Syrii mieści się w stylowym dworku przy Narbutta? Oto cała prawda!

Strona polskiego MSZ / Fot. screenO niewielkim, afrykańskim państwie zaczęło być głośno, gdy w jednej ze swoich wypowiedzi przewodniczący PiS-u, Jarosław Kaczyński, użył jego nazwy. A jak rzeczywiście wyglądają stosunki dyplomatyczne polsko-gabońskie? Jak wygląda proces ustanawiania ambasad i konsulatów? Zacznijmy jednak od kultowego już Gabonu.

- Polska posiada stosunki dyplomatyczne z Gabonem - zapewnia Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. - Ambasador RP, Andrzej Władysław Dębski, w Luandzie (Angola) akredytowany jest również w Republice Gabońskiej. Brak stałego przedstawicielstwa w tym państwie wynika z niewielkich stosunków politycznych oraz gospodarczych Polski z Republiką Gabońską - czytamy w pisemnej odpowiedzi MSZ.

To prawda. Jak do tej pory, stosunki naszego kraju z tą środkowoafrykańską republiką ograniczają się do obecności tam przedstawicieli polskiego duchowieństwa. Swoje misje prowadzą tam bracia kapucyni. We wrześniu dołączyły do nich siostry serafitki, które mają otworzyć niewielką przychodnię dla najbardziej potrzebujących. Ponadto, tydzień temu polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Kongo i Gabonie.

A gdyby Gabon zdecydował się otworzyć placówkę dyplomatyczną w Polsce? Czy znalazłoby się miejsce dla przedstawicieli tego państwa wśród innych ambasad wzdłuż Alei Ujazdowskich? - Każde państwo wysyłające samo wybiera miejsce lokalizacji swojej placówki dyplomatycznej, informując o nim ministerstwo spraw zagranicznych kraju urzędowania. Pomieszczenia ambasad mogą mieścić się w budynkach specjalnie wybudowanych na ten cel przez państwo wysyłające, mogą też zajmować budynki lub lokale wynajęte przez państwo wysyłające - podaje Biuro MSZ. Niemniej, MSZ nie będzie musiało w najbliższym czasie zastanawiać się nad kwestią ambasady Gabonu, gdyż aby doszło do wymiany przedstawicieli dyplomatycznych, najpierw powinna mieć miejsce współpraca dyplomatyczna. A na to w najbliższym czasie nie ma co liczyć.

Ostatnio w Polsce ambasadę otworzył Katar, a niedługo planują to zrobić Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z kolei polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamyka swoje placówki. Według danych MSZ-u, w 2008 roku zamkniętych zostało: 8 konsulatów generalnych, 1 Instytut Polski oraz 10 ambasad. Ponadto 6 konsulatów generalnych zostało włączonych w struktury ambasad. Spis wszystkich ambasad na terenie Polski można znaleźć pod tym adresem. Z kolei listę polskich konsulatów udostępnia MSZ MSZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Europocentryczny punkt widzenia sprawia, że nie dostrzegamy świata poza Starym Kontynentem. Niesłusznie, bo w Europie mieszka jedynie ok. 7 procent ludności. Plus za informacje o polskiej aktywności dyplomatycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ponadto, tydzień temu polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Kongo i Gabonie."

To jest raczej dyplomata Watykanu a nie Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.