Facebook Google+ Twitter

Gadające dachówki w BWA

Czy kamienie mogą mówić? A dachówki? Te zrobione z warmińskiej gliny, wypalone przez miejscowego rzemieślnika w piecu zasilanym drewnem pochodzącym z okolicznych, warmińskich lasów?

 / Fot. instytut hortiterapiiO Czym Gadają Dachówki
aukcja charytatywna w Galerii BWA w Olsztynie
ZAPROSZENIE

"Czy kamienie mogą mówić? A dachówki? Te zrobione z warmińskiej gliny, wypalone przez miejscowego rzemieślnika w piecu zasilanym drewnem pochodzącym z okolicznych, warmińskich lasów? Chroniąc przez dziesięciolecia warmińskie domy, obory czy stodoły były one przecież świadkami wielu wydarzeń. A teraz, dzięki zdobyczom współczesnej techniki, mogą także opowiedzieć o bogatym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym naszego regionu.

Umieszczone na dachówkach tzw. QR-kody umożliwiają bowiem, przy pomocy odczytujących te kody smartfonów czy tabletów, szybkie dotarcie do opowieści - pisanych i mówionych - o niezwykłości naszego regionu. Niektóre będą też kierować nas do krótkich filmików. W taki oto sposób artystyczne rękodzieło zyskało, przy pomocy nowoczesnej elektroniki, nową oprawę. Takie dziwy się u nas na prowincji dzieją. Przyjedź i zobacz, jeśliś ciekawy” – tymi słowami prof. Stanisław Czachorowski z Centrum Badań Nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM zachęca do udziału w przygotowanym przez siebie, wspólnie z Zofią Wojciechowską z mrągowskiego Instytutu Hortiterapii, artystyczno-informatycznym przedsięwzięciu pod tytułem „Gadające Dachówki”. Więcej informacji znajdą Państwo na blogu profesora: http://gadajacedachowki.blogspot.com/p/o-projekcie.html.

W tej malarskiej przygodzie wzięli udział twórcy znani nie tylko na Warmii i Mazurach. Wśród nich m.in. olsztyńscy malarze Teresa Kosman i Waldemar Majcher oraz zamieszkała w Umbrii we Włoszech, pochodząca z Olsztyna, prof. Małgorzata Chomicz. Dotąd odbyły się dwa dachówkowe plenery: w Mrągowie 7 – 8 XI pt. „Jak Mazurzy Warmiakom dachówki malowali", oraz w Pluskach 10 XI, pt. „Gadające dachówki i patriotyzm dnia codziennego", podczas których ozdabiano stare, zabytkowe dachówki obrazami namalowanymi farbami akrylowymi lub kompozycjami wykonanymi w technice decoupage. Teraz nadszedł czas na „skonsumowanie” tego dorobku.

Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA, prowadzące niekomercyjną, wiejską szkołę podstawową z przedszkolem w Lamkowie jest jednym z darczyńców, który ofiarował do malarskiego przyozdobienia stare, warmińskie dachówki, pochodzące z remontu dachu szkoły. To był jeden z powodów, dla których dochód z pierwszej aukcji „Gadających Dachówek” zostanie w całości przeznaczony na dofinansowanie zakupu gimbusa dla lamkowskiej szkoły. Organizatorzy „dachówkowego malowania” postanowili bowiem wesprzeć akcję fundraisingową pt. „Bus Za Złotówkę” organizowaną przez Stowarzyszenie WROTA w celu uzbierania pieniędzy na zakup nowego gimbusa dowożącego dzieci do lamkowskiej placówki.

O tej akcji głośno już w naszym regionie od pewnego czasu. Dotąd uzbierano dwanaście tysięcy złotych – co zabezpiecza zakup czterech kół i podwozia nowego autobusu. Kierowca zdobył też już wszystkie potrzebne uprawnienia. Teraz potrzeba tylko jeszcze silnika, karoserii oraz układu kierowniczego wraz z hamulcowym, nie zapominając oczywiście o siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa – co razem będzie kosztowało ok. 100 tysięcy zł.


Zapraszamy do Galerii BWA w Olsztynie
przy al. Piłsudskiego 38 (budynek Planetarium)
10 GRUDNIA 2014r. o godz. 18:00
Aukcję poprowadzi Irena Telesz – Burczyk
Gościem wieczoru będzie Stefan Brzozowski z zespołu Czerwony TulipanNiekomercyjna, wiejska szkoła niepubliczna z przedszkolem w Lamkowie to dobra alternatywa dla gminnych szkół zbiorczych o przeładowanych klasach. Lamkowskie klasy liczą bowiem zaledwie od ośmiu do szesnastu uczniów, dzięki czemu nauczyciele mają w nich czas dla każdego podopiecznego. Efektem tego są znakomite wyniki nauczania – w tym testów kompetencji szóstoklasistów – osiągane niemal każdego roku. A szkoła jest naprawdę niekomercyjna – rodzice jej wychowanków nie pokrywają żadnych kosztów nauki.O czym dachówki gadają?
O porach roku:
Gdy
Jesienią, otulone w kolorową kołderkę opadających liści
W zapachu wonnych jabłek
Zasnute poranną mgłą tajemnicy
Szykują się do zimowego snu…
Gdy
Śnieżna biel otuli je i ukołysze
A mróz w swe kwiaty pomaluje
Leciutko szczypiąc w zimny nos
I orszak Św. Mikołaja wdzięcznie wyląduje …
Gdy
Wiosenna pobudka wraz z jaskółkami przyfrunie
Słońce ogrzeje i świat się zazieleni
Wokół rozświergocze się miłość
I w oczach kochanków ogniem rozbłyśnie…
Gdy
Lato – duszne i leniwe
Brzęczeniem pszczół i kolorowymi latawcami motylich skrzydeł
Świetlistym gromem na strunach tęczy
Zagra spełnioną symfonię szczęścia…

Gadają… Gadają…
Posłuchaj

Autorką wiersza jest Agnieszka Pacyńska-Czarnecka, pedagog ze szkoły w Lamkowie i wiceprezes Stowarzyszenia WROTA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.